Tvrdnja da kišna šuma Amazonija proizvodi petinu kiseonika na Zemlji nije tačna, piše "National Geographic".
Skoro sav kisik na Zemlji potiče od okeana, a zalihe će potrajati milionima godina, međutim, ističe se u članku, mnogi su razlozi zbog kojih bi svijet trebalo da bude užasnut požarima u Amazoniji.
Skot Dening sa Univerziteta u Koloradu podsjeća za list da skoro sav slobodan kisik u vazduhu proizvode biljke putem fotosinteze, a da se oko trećine kopnene fotosinteze obavlja u kišnim šumama, među kojima je Amazonija najveća.
Svake godine proizvedeni kisik potroše požari i živi organizmi - drveće stalno odbacuje mrtvo lišće, grane, korijenje i drugi otpad, koji zauzvrat hrane ekosistem organizama. Time se, kako se navodi, najviše hrane insekti i mikrobi, ali svaki korak procesa troši kisik.
Ipak, uprkos činjenici da proizvodi oko pet do šest posto kisika na Zemlji, Amazonija je bitna iz drugih razloga, prije svega zbog izvlačenja ugljen-dioksida iz atmosfere.
Zbog toga, naučnici kažu da nije odgovarajući ustaljeni naziv Amazonije - "pluća planete" - već kišnu šumu porede sa džinovskim klima-uređajem.
Amazonija je, kako se navodi u tekstu, jedan od najznačajnijh faktora u usporavanju klimatskih promjena, zajedno s tropskim šumama u centralnoj Africi i Aziji.
Amazonija je takođe i riznica života - u njoj živi desetine hiljada biljnih i životinjskih vrsta, te zbog toga i predstavlja najraznovrsniji ekosistem na svijetu.
Taj ekosistem prijete da unište klimatske promjene, nekontrolisana sječa i ljudski nemar.