Vijeće ministara opštih poslova EU u Luksemburgu raspravlja o otvaranju pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom u debati koja može imati šire posljedice za dalji tok procesa proširenja u cjelini.
Francuska je stavila do znanja da ne prihvata pregovore ni sa jednom od ove dvije balkanske zemlje, tražeći prethodnu izmjenu metodologije pristupnih pregovora i dodatni izvještaj Evropske komisije o reformama u Skoplju i Tirani.
U praksi, taj stav mogao bi značiti odgađanje odluke o pregovorima najmanje do sredine sljedeće godine, moguće i duže, i to nakon što je odluka već dva puta odgođena.
U dokumentu dostavljenom drugim zemljama članicama, Francuska traži od Evropske komisije da pripremi novi pristup pregovorima o članstvu, kako bi oni bili manje tehnokratski i kako bi mogli „nazadovati“ u slučaju da nazaduju reforme u zemljama kandidatima.
- Sadašnja metoda otvaranja i zatvaranja poglavlja ne ostvaruje duboke promjene koje su potrebne u ovim zemljama - navodi se u francuskom prijedlogu.
Takav stav Francuske o Sjevernoj Makedoniji i Albaniji podržava Holandija, dok su sve ostale zemlje članice spremne da u ovom trenutku otvore pregovore bar s jednom od dvije zemlje.
Danska, Španija i Belgija su protiv otvaranja pregovora sa Albanijom u ovom trenutku, pozivajući se na nedovoljan napredak u reformama.
Prema izvorima iz Evropskog vijeća, zemlje članice pokušavaju utjecati na Francusku i Holandiju da promijene odluku, navodeći da neće pristati na razgovore o promjeni metodologije bez odluke o otvaranju pregovora sa Skopljem i Tiranom, kao i da bi negativna odluka ugrozila kredibilitet EU i stabilnost u regionu.
Italija, Austrija, Slovačka, Mađarska, Češka i druge zemlje zalažu se za otvaranje pregovora bez odlaganja.
Kao mogući kompromis, diplomatski izvori navode „razdvajanje“ Sjeverne Makedonije i Albanije, odnosno mogućnost da Skoplje sada dobije neku vrstu uvjetnog zelenog svjetla, a da odluka o Albaniji bude odgođena za neki kasniji trenutak.
Međutim, za sada nema signala da bi Francuska i Holandija pristale na takav scenarij.
Finska, kao trenutna predsjedavajuća EU, pripremila je nacrt odluke današnjeg Vijeća ministara koji uključuje zeleno svjetlo za početak pregovora i za Sjevernu Makedoniju i za Albaniju, u nadi da je moguće postići kompromis između različitih stavova zemalja članica.
U suprotnom, odluku o ovom pitanju morat će usvojiti lideri EU na samitu krajem sedmice u Briselu.