Možda najpoznatija pjesma božićnog razdoblja "Tiha noć, sveta noć" proslavila je lani 200. godišnjicu otkako je napisana.
Slavilo se tamo gdje je i nastala, u austrijskom gradiću Oberndorfu kraj Salcburga, Mocartovom (Mozart) gradu bogate muzičke tradicije.
U protekla dva stoljeća, "Tiha noć, sveta noć" postala je skoro kulturni fenomen, temelj božićnog kanona u svim kulturama širom svijeta. Pjesma je prevedena na više od 300 jezika i dijalekata, uključujući latinski, a 2011. je dodana na UNESCO-vu listu nedodirljive kulturne baštine. Pjevali su je, vjerovatno, svi pjevači svijeta, od Binga Krozbija (Crosby) do Maraje Keri (Mariah Carey).
Pjesma je, u doslovnom smislu te riječi, čak inspirirala mir.
Na Badnjak 1914., na početku Prvog svjetskog rata, vojnici u Flandriji u rovovima su položili oružje i šljemove te zajednički zapjevali "Tiha noć, sveta noć".
Maleni Oberndorf, gdje je rođena čuvena pjesma, tokom novembra i decembra posjeti više od milion ljudi, kaže Leo Baurnberger, šef lokalne turističke zajednice, iako je većina muzeja, dućana i drugih stvari posvećenih pjesmi, otvorena i ostatak godine.
- Koliko god da smo dugo živjeli s tom pjesmom, trebalo je veoma dugo da shvatimo kakvo mi to blago imamo. Godišnjica je, zato, idealan termin da zajedno sa svijetom proslavimo najveću božićnu pjesmu - kaže Baurnberger.
Životi ljudi koji stoje iza pjesme, zapravo su povezani s nekoliko sela oko Salcburga, gdje su radili, ali sve počinje u Oberndorfu, malom selu na rijeci Salzah, 20 kilometara sjeverno od Salcburga.
- Na sam Badnjak 1818. Mohr je zamolio prijatelja Grubera da mu pomogne uglazbiti poemu koju je napisao dvije godine ranije. Sretan zbog rezultata, Mohr je pjesmu uključio u kratku misnu ceremoniju te iste večeri. Mohr je bio tenor i pratio se na gitari, dok je Gruber pjevao bas, pred čitavom kongregacijom manje više obrtnika i radnika. Što je tačno inspiriralo pjesmu, ni danas se ne zna. Čak ni u svojim pismima Mohr i Gruber ne spominju šta je bila inspiracija, Gruber se samo prisjećao "kako je prijatelj tražio od njega da napiše melodiju za dva glasa prema već napisanoj pjesmi, koja se može pjevati u pratnji gitare i hora - govori direktor muzeja.
Neki špekuliraju kako je inspiracija možda bila želja za mirom nakon Napoleonskih ratova, koji su bjesnili od 1803. do 1815. i uzrokovali ekonomski i humanitarni haos.
U to doba Evropa je, također, iskusila "godinu bez ljeta", mjesece hladnijeg nego inače vremena, koji su doveli do propadanja usjeva zbog vulkanske erupcije u Indoneziji godinu prije.
Koja god i kakva god bila priča o Mohreovoj poemi, jednostavna melodija i poruka mira rezonirali su među onima koji su je čuli i tako je "Tiha noć, sveta noć" polako osvojila svijet.
Nekoliko godina nakon prve izvedbe, čovjek koji je došao obnoviti orgulje u Oberndorf kapeli, uzeo je kopiju nota s njima. Pjesma je došla do sljedećeg sela Tirola, 165 kilometara jugozapadno od Oberndorfa, gdje bi lokalne farmerske porodice pjevale pjesme kako bi privukle kupce.
Na izložbi postavljenoj u čast 200 godina pjesme, nekoliko pjevača pjeva "Tihu noć" na svakom jeziku, uz jezik mijenjajući i tonalitet.
To pokazuje koliko je ta pjesma postala univerzalna.