Izvor epidemije smrtonosnog koronavirusa, od kojeg je dosad već umrla najmanje 41 osoba, a zaraženo više od 1.400, po svemu sudeći je pijaca u gradu Vuhanu.
Nakon što je razvijen test za novi koronavirus, dokazano je da su sve 44 osobe koje su prve zaražene u Vuhanu posjećivale pijacu, radile na njoj ili su na njima radili članovi njihovih porodica. U međuvremenu je zatvorena.
Iako se zove Pijaca morskih plodova Huanan, na njoj se prodaje mnogo više od morskih plodova.
Na takvim pijacama se, uz mrtvu i živu perad i stoku, mogu naći i razne žive divlje životinje: cibetke (malena životinja srodna mungosima i mačkama), ptice, zečevi, štakori, lisice, šišmiši, zmije i drugi reptili, magarci, deve, čak i majmuni.
Ne treba posebno isticati da je držanje svih ovih životinja na malenom prostoru, njihov stalni kontakt s trgovcima i sa samim kupcima, a često i njihovo klanje na licu mjesta, idealno za širenje virusa koji neke od njih eventualno nose.
U nekim dijelovima Kine, uprkos službenim zabranama, neke životinje poput riba, škampa, zmija, pa čak i mladunaca miševa, magaraca i majmuna znaju se komadati ili čak jesti dok su još žive jer se sirovo meso živih životinja u tradicionalnoj kineskoj medicini smatra posebno zdravim.
Štaviše, kako piše "Business Insider", ove se pijace i zovu "mokrima" zbog krvi, budući da mesari često kolju životinje pred samim kupcima.
- To znači da se i mrtvim životinjama dere koža pred kupcima i, kao posljedica, prskanjem se šire svakakve stvari - objašnjava specijalistica za zarazne bolesti Emili Langdon sa Univerziteta u Čikagu za "Business Insider".
Što se novog koronavirusa iz Vuhana tiče, moguće je da je on prešao na ljude sa zmija, koje su, pak, zarazili šišmiši.
To tvrde naučnici sa Univerziteta u Pekingu, koji su identificirali tačan genetski kod virusa i utvrdili da je sličan onome nađenom kod šišmiša, ali da je ipak najsličniji onome nađenom kod zmija - konkretno, kod kineske kobre i kineskog kraita.
- Slabo regulirane pijace sa živim životinjama, pomiješane s ilegalnom trgovinom divljim životinjama nude jedinstvenu priliku za viruse da se preliju iz divljih životinja u ljudsku populaciju - upozorilo je i Društvo za zaštitu divljih životinja u saopćenju.