Žene, visokoobrazovane i osobe koja koriste javni prijevoz, imali su najviši nivo stresa tokom epidemije koronavirusa u Kini, pokazuje naučno istraživanje.
Naučnici Centra za mentalno zdravlje u Šangaju, tamošnjeg univerziteta i Medicinske škole proveli su anketu među 52.730 Kineza te građana Hong Konga, Makaa i Tajvana, a podatke su sakupljali tokom prvih deset dana februara.
Napadi panike, straha i depresija neki su od psiholoških poremećaja koji prate virus i nastojanja da se zaraza suzbije.
Istraživanje pokazuje da je koronavirus ženama uzrokovao značajno veći osjećaj stresa nego muškarcima te da su žene u većoj opasnosti od razvijanja posttraumatskog stresnog poremećaja kao posljedice pandemije.
Također, viši nivo stresa zabilježen je kod visokoobrazovanih ispitanika, jer su oni svjesniji okolnosti i vlastitog zdravlja.
Rezultati istraživanja objavljeni u časopisu "General Psychiatry" pokazuju da su najmanje stresa doživjeli mlađi od 18 godina, dok su najviši nivo doživjeli oni u starosnim grupama od 18 do 30 i stariji od 60 godina.
Najmlađi su prošli s najmanje stresa zbog, objašnjavaju naučnici, najblažeg utjecaja virusa na njihovo zdravlje, ali i zbog najmanje izloženosti epidemiji zahvaljujući karantinu.