Vlada Borisa Džonsona (Johnson) je navodno bijesna zbog načina na koji Kina rješava krizu izazvanu koronavirusom, a britanski zvaničnici kazali su da se namjeravaju obračunati s njima oko toga kada se kriza sa Covidom-19 okonča.
VELIKA BRITANIJA
KORONAVIRUS
Namjeravaju se obračunati s njima oko toga kada se kriza sa Covidom-19 okonča
Neće dopustiti da želja Kine da bude tajnovita upropasti svjetsku ekonomiju. Agencija
Vlada Borisa Džonsona (Johnson) je navodno bijesna zbog načina na koji Kina rješava krizu izazvanu koronavirusom, a britanski zvaničnici kazali su da se namjeravaju obračunati s njima oko toga kada se kriza sa Covidom-19 okonča.
Britanski vladini zvaničnici kažu da Kina širi dezinformacije o ozbiljnosti epidemije koronavirusa u svojoj zemlji, objavio je Mail u nedjelju, prenosi Business Insider. U izvještaju Maila se navodi da su naučnici upozorili Džonsona da bi Kina mogla umanjiti broj svojih potvrđenih slučajeva za 15 do 40 puta. Kina navodi da ima 81.439 zaraženih do nedjelje navečer.
Zvaničnici, također, vjeruju da Kina pokušava proširiti svoju ekonomsku moć nudeći pomoć drugim zemljama koje se pokušavaju boriti protiv virusa. List citira tri zvaničnika iz Velike Britanije, koji su svi potvrdili da je Džonsonova vlada bijesna.
Džonson: Što se više pridržavamo pravila, to ćemo manje života izgubiti. Avaz
Jedan je rekao da će se nakon ovoga vratiti diplomatskim pregovorima i da će doći do preispitivanja odnosa. Drugi neimenovani zvaničnik rekao je da će morati doći do obračuna kad se ovo završi, dok je treći rekao da je sam vrh vlade bijesan.
List dodaje da je Džonsonova vlada toliko bijesna zbog kineskog postupanja sa krizom da bi premijer mogao promijeniti svoju prethodnu odluku da kineska telekomunikacijska kompanija Huawei razvija mrežu 5G u Velikoj Britaniji.
Džonson je naljutio svog glavnog saveznika predsjednika Donalda Trampa (Trump) kada je Huaweiu dao ograničenu, ali značajnu ulogu u poboljšanju telekomunikacijske infrastrukture u zemlji. Trampova administracija bila je ljuta zbog odluke, pri čemu je i sam predsjednik izrazio negodovanje prije nego što je Džonsonu spustio slušalicu tokom telefonskog razgovora prošlog mjeseca.
Odluka je, također, imala negativan uticaj na neke članove parlamenta u Džonsonovoj konzervativnoj stranci. Jedan ministar iz vlade, koji je u nedjelju citirao Mail, rekao je kako ne mogu ovo tolerirati i dopustiti da želja kineske države da bude tajnovita upropasti svjetsku ekonomiju nakon čega bi se oni vratili na svjetsku scenu kao da se ništa nije desilo.
- Omogućujemo kompanijama poput Huaweija ne samo da budu dio naše ekonomije, već da budu presudni dio naše infrastrukture. Ovo treba hitno preispitati, kao i svaku strateški važnu infrastrukturu koja se oslanja na kineske lance snabdijevanja - kazao je anonimni član vlade.
Džonson je napisao pismo svakom kućanstvu u Velikoj Britaniji u kojem je pozvao ljude da nastave slijediti stroga pravila socijalnog distanciranja.
- Znamo da će se stvari pogoršati prije nego što postanu bolje. Ali mi se pripremamo na pravi način i što se više pridržavamo pravila, to ćemo manje života izgubiti i tim prije će se život vratiti u normalu - napisao je on u pismu koje će Britanci dobiti u narednih nekoliko dana.
Premijer je ranije ove sedmice uveo stroge mjere izolacije, poručivši ljudima da smiju napustiti svoje domove samo iz bitnih razloga i dao je policiji Velike Britanije ovlasti da kažnjava one koji se ne povinuju ovim mjerama.
VELIKA BRITANIJA
VELIKA BRITANIJA
PRIVREDNI GIGANTI
LEGENDARNI BH. STRUČNJAK
"ŽENE SU MI DOŠLE GLAVE"
JUŽNA INTERKONEKCIJA
HAOTIČNO STANJE