Jedanaest sedmica nakon što je bio epicentar zaraze koronavirusa kineski grad Vuhan ponovno je - otvoren!
Lokalne vlasti proslavile su to sa stilom, svjetlosnim spektaklom na zgradama i mostovima uz prikaz medicinskih djelatnika kao heroja koji su pomogli da se epidemija okonča. Od početka marta u Kini je svega 1.600 novih slučajeva zaraze. Do tog datuma, u mjesec i po - 80.000.
Li Saoli posljednjih dana uređuje prodavaicu automobila u Vuhanu čija je vlasnica, brinući se da ima dovoljno dezinficijensa i zaštitne opreme za dugoo čekivano ponovno otvaranje.
Rodni grad te 49-godišnjakinje u srijedu je napokon počeo ukidati karantin, koji je na više od dva mjeseca zatočio milione ljudi nakon što je to industrijsko središte postalo epicentar globalne pandemije novog koronavirusa. Građanima će biti dopušteno da napuste grad cestovnim, željezničkim ili zračnim putem, a svoja vrata ponovno će otvoriti veći broj neesencijalnih preduzeća, u prvim naznakama kakav bi život mogao biti nakon karantene.
No razgovori sa stanovnicima sugeriraju da to neće biti nimalo jednostavno. Mnogi se još nisu oporavili od ožiljaka koje je ostavila epidemija s obzirom na to da je u Vuhanu bilo zabilježeno 61 posto od ukupno 81.708 zaraženih u Kini, po službenim podacima. Neki zbrajaju troškove duge ekonomske neaktivnosti, dok se drugi i dalje boje zaraze, posebice od asimptomatskih pacijenata, i oklijevaju izići iz domova.
Nije također jasno što kineska vlada planira učiniti kako bi se život u gradu obnovio, kako će se obilježiti tu "veliku nesreću", kako je nazivaju građani, i hoće li se učiniti više kako bi gradske vlasti preuzele odgovornost za ozbiljne razmjere epidemije. Gradske vlasti Vuhana nisu odgovorile na upit za komentarom.
- Kad sam čula da se ukida karantin, nisam bila posebno sretna - rekla je Guo Jing, koja vodi telefonsku liniju za pomoć ženama suočenima s diskriminacijom na radnom mjestu.
- Zapravo sam bila jako uznemirena. Ima puno pitanja za koja nismo sigurni da će se moći riješiti: zaposlenost, hoće li pacijenti imati dugoročne posljedice, a kada je riječ o onima koji su umrli, kako ćemo ih se sjećati?