MJERE SE MORAJU POŠTOVATI

Ovako na prvi dan ramazana izgleda najsvetije mjesto muslimana, vlada potpuna pustoš

Zbog ograničenja uvedenih u većini zemalja, pa i kod nas, džamije su zatvorile vrata, a iftar nakon cjelodnevnog posta, vrijeme kada se porodica okuplja i dolaze prijatelji, ne može biti onakav kakav je oduvijek bio

Meka je pusta. Screenshot: YouTube

Avaz.ba

24.4.2020

Muslimani širom svijeta počeli su danas ramazanski post u jeku pandemije koronavirusa, zbog čega će vjernici biti uskraćeni za tradicionalna porodična okupljanja i molitvu u džamiji premda neke zemlje nisu uvele takve mjere.

Ove godine sveti mjesec, mogao bi biti turoban za mnoge muslimane u Aziji, na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi.

Zbog ograničenja uvedenih u većini zemalja,pa i kod nas,  džamije su zatvorile vrata, a iftar nakon cjelodnevnog posta, vrijeme kada se porodica okuplja i dolaze prijatelji ne može biti kako je to oduvijek bio. 

Meka je pusta

U Meki u Saudijskoj Arabiji, najsvetijem mjesto za muslimane, tako umjesto desetaka hiljada vjernika  vlada pustoš.

U Aziji, gdje živi više od milijarde muslimana, pojedini vjerski čelnici ne žele se pridržavati restrikcija povezanih s epidemijom covida-19.

Tako se glavna muslimanska organizacija indonezijske pokrajine Aceha javno usprotivila odluci državnih vlasti da stanovnici moraju ostati kod kuće.

HIljade vjernika bile su u četvrtak navečer u najvećoj džamiji u glavnom gradu Bandi Acehu, premda ih je bilo nešto manje nego inače. 

Vlasti u Aziji upozoravaju na opasnost širenja zaraze na velikim vjerskim skupovima pošto su zadnjih tjedana utvrđena žarišta bolesti povezana s muslimanskim zajednicama u Maleziji, Pakistanu i Indiji.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučila je da se privremeno ukinu neke prakse tijekom ramazana kako bi se smanjio rizik naglog širenja novog koronavirusa.

kao nijedan prije

U Bangladešu su vjerski poglavari zanemarili preporuke vlasti da se smanji dolazak u džamije.

U Pakistanu su džamije bile pune uoči ramazana, a vjernici su bili stisnuti, ne mareći za društveno distanciranje.

U Maleziji, gdje su muslimani većinsko stanovništvo, ograničenje kretanja je produljeno do sredine maja. Džamije, škole i većina preduzeća su zatvoreni i uvedena je policijska kontrola.

Zatvorene su čak i ramazanske tržnice na koje vjernici hrle kako bi nabavili probrana jela koja će pojesti nakon iftara.

Umjesto toga, stanovnici mogu putem e-bazara naručiti namirnice koje će im se dopremiti na kućnu adresu.

U susjednoj Indoneziji, gdje milioni ljudi svake godine na završetku ramazana posjećuju svoja rodna mjesta, vlasti su zabranile putovanja.  

Ujedno su uvele ograničenja u zračnom i pomorskom prometu u toj zemlji sa 17.000 otoka i otočića.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.