Evropska Unija uvodi još jednu zonu na COVID-19 mapi, najavila je predsjednica Evropske Komisije (EK), Ursula fon der Lejen (von der Leyen).
Bit će to "tamno crvena zona" koja pokazuje gdje je najveće prisustvo koronavirusa.
- Od građana koji dolaze iz ove zone će se zatražiti da se testiraju prije polaska, a po pristizanju će biti obavezan karantin - najavila je fon der Lejen nakon samita u formatu video-konferencije u četvrtak uvečer, kako bi članice EU koordinirale mjere za suzbijanja zaraze COVID-19.
Upravljanje granicama unutar EU je u nadležnosti članica tako da svaka ima svoja pravila. Zemlje članice EU su raspravljale o mogućoj potvrdi vakcinacije koju su pokrenule neke države čija ekonomija zavisi od turizma. Neke druge zemlje članice su pokrenule pitanje potpune zabrane nebitnih putovanja kako unutar EU tako i van bloka. Međutim, oko ova dva pitanja nema saglasnosti.
Kada je riječ o potvrdi vakcinacije, kako je objasnio predsjednik Evropskog vijeća Šarl Majkl (Charles Michel) to zahtjeva dodatna objašnjenja oko zajedničkih elemenata, kao i “kad, kako i u kojim okolnostima bi se ova potvrda koristila”.
Sa druge strane, lideri zemalja EU su se složili da ne zatvore unutarnje granice EU, ali je najavljeno zaoštaravanje mjera putovanja.
- Evropska unija (EU) uvodi novi mehanizam koji će omogućiti bržu distribuciju vakcina protiv COVIDA-19 u zemljama Zapadnog Balkana, najavila je Ursula fon der Lejen.
Kazala je kako uspostavljaju mehanizam u EU za dobijanje doza od država članica koje se potom doniraju njihovom susjedstvu na Zapadnom Balkanu. Time je potvrdila da su evropske institucije preduzele ovaj korak nakon što se ispostavilo da je COVAX-u za sada teško da nabavlja vakcine te da će ovaj mehanizam poslužiti kao prelazno sredstvo, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Na pitanje kada će biti moguće da zemlje Zapadnog Balkana dobiju evropske vakcine, predsjednica EK je samo kratko rekla "što je prije moguće".
Inače, EK je zatražila od zemalja članica da do ljeta vakcinišu 70 posto stanoviništva. Susjedi EU, u koje spada i Zapadni Balkan, moći će da nabavljaju vakcine preko COVAX-a koji je namijenjen za zemlje sa niskim i srednjim prihodima, kao i kupovinom od zemalja članica koje će najvjerovatnije imati višak vakcina protiv COVID-19.
- Ovo su pitanja od vlastitog interesa - što duže virus cirkuliše, to je veći rizik. U zajedničkom nam je interesu da dijelimo vakcinu sa trećim zemljama - poručila je predsjednica EK, Ursula fon der Lejen.