Bivši francuski predsjednik Nikolas Sarkozi (Nicolas Sarkozy) osuđen je danas zbog mita, korupcije i zloupotrebe položaja. On je dobio tri godine, od čega godinu dana zatvorske i dvije godine uslovne kazne. Ovo suđenje smatra se presedanom u Francuskoj.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ilegalan dolazak do informacija
Bivši predsjednik, 66-godišnji političar, osumnjičen je da je ilegalno pokušao da dođe do informacija od višeg sudije 2014. godine o pravnom postupku u koji je on bio uključen. Sarkozi koji je bio predsjednik od 2007. do 2012. godine, čvrsto je demantirao sve navode za vrijeme desetodnevnog suđenja krajem prošle godine.
Krajem prošle godine je prenijeto da se Sarkozi suočava sa novim optužbama zbog navodnog ilegalnog finansiranja njegove uspješne predizborne kampanje 2007. godine, saopćilo je finansijsko tužilaštvo, potvrđujući raniji izveštaj za štampu.
Suđenje počelo u novembru
- Poslije četiri dana ispitivanja, tokom kojih sam odgovorio na sva pitanja koja su mi postavljena, moja nevinost je ponovo zanemarena odlukom koja ne donosi nikakve dokaze o bilo kakvom nezakonitom finansiranju - rekao je tada Sarkozi na društvenim mrežama.
On je bio optužen za “zavjeru” u istrazi zbog navodnog libijskog finansiranja ove kampanje.
Historijsko suđenje počelo je krajem novembra prošle godine. Tužilaštvo je optuživalo Sarkozija i njegovog advokata Tijerija Hercoga da su pokušali da podmite sudiju Gilbera Azibera da im da tajne informacije iz druge istrage protiv bivšeg francuskog lidera. Zauzvrat, Sarkozi je optužen da je ponudio Aziberu udoban posao na Azurnoj obali.
Bio meta više istraga
Sarkozi je bio meta više istraga, od optužbi da je nezakonito dobijao novac od pokojnog libijskog lidera Muamera Gadafija do toga da je uzimao procenat od prodaje oružja Pakistanu.
Francuski detektivi počeli su da prate Sarkozijeve komunikacije u septembru 2013. godine u okviru istrage optužbi da je primio neprijavljenu i nelegalnu donaciju od 50 miliona eura od Gadafija kako bi finansirao svoju predsjedničku kampanju 2007. godine.
Prikupljeni podaci usmjerili su ih u potpuno drugom pravcu. Otkriveno je da su bivši predsjednik i Hercog tajno komunicirali preko mobilnih telefona koristeći lažna imena. Sarkozi je bio Pol Bizmut, piše Gardijan.
Prisluškivanje telefona
Dodatno prisluškivanje telefonskih razgovora otkrilo je da je Sarkozi bio u kontaktu sa Aziberom, tadašnjim sudijom Kasacionog suda, najvišeg suda u Francuskoj i to preko Hercoga kako bi izvukao poverljive informacije o drugoj istrazi o tome da li je Sarkozi dobio donacije od nasljednice L’Oreala, Lilijan Batenkur.
Istražitelji su zaplijenili Sarkozijeve dnevnike u okvoru Batenkurove istage i bivši predsjednik je, navodno, želio da Aziber sazna šta su planirali sa njima. Zauzvrat, obećao je da će pomoći Aziberu da dobije mjesto u Monaku. Slučaj Batenkur je vremenom odbačen, ali je ostala otvorena istraga o korupciji i zloupotrebi uticaja.
"Žrtva sam laži"
U nastavku suđenja za korupciju i trgovinu uticajem početkom decembra prošle godine, izjavio da nikada nije bio dio koruptivne prakse i da je bio žrtva laži.
Otužio je tužioce da sprovode “lov na veštice”.
- Dozvolite mi da svečano kažem da nikada nisam počinio ni najmanji čin korupcije. Nikada. Nikada nisam zloupotrebio svoj uticaj, navodni ili stvaran - rekao je Sarkozi, prenosi Index.hr.
- Nikada nisam lagao. Ali u ovoj priči je bilo laži o meni - dodao je.
Završetak suđenja i presuda
Kada je objavljeno da će presuda u ovom slučaju protiv Sarkozija biti 1. marta, bivši francuski lider je poručio:
- Još uvijek imam povjerenja u pravdu naše zemlje.
Suđenje je završeno iznošenjem stava odbrane, dok je tužilaštvo zatražilo četiri godine zatvora, od kojih dvije godine uslovne zatvorske kazne protiv Sarkozija.
Tužilac Žan-Lik Blašo zatražio je iste kazne i za još dvojicu optuženih na istom suđenju, za bivšeg sudiju Žilbera Azibera i Sarkozijevog bivšeg advokata Tijerija Erzoga.
Blašo je za Erzoga još zatražio da mu pet godina bude zabranjeno da se bavi svojom profesijom.
Sudija je u oštrom tonu rekao da ta afera ima razorne posljedice koje pogađaju vrijednosti Republike, jer je ugrozilo pravosudnu instituciju, pravnu profesiju i predsjednički imidž.
Još jedno suđenje
Sarkozija čeka još jedno suđenje na proljeće 2021. godine. Njemu, zajedno sa još 13 osoba, će se suditi zbog optužbi za ilegalno finansiranje njegove predsjedničke kampanje 2007. godine.