Sredinom avgusta u Japanu je zabilježen nagli rast slučajeva zaraze koronavirusom. Imali su više od 23.000 novozaraženih dnevno. Trenutno te su dnevne brojke pale na samo 170 slučajeva novozaraženih, piše 24sata.hr.
Peti talas kovida u Japanu doslovno je nestao na tako dramatičan način da su naučnici zbunjeni kako je do toga došlo. Jedan tim sugeriše da je visokozarazna delta varijanta novog koronavirusa mutirala samu sebe do izumiranja u ostrvskoj naciji.
Drastičan pad novozaraženih i smrtnih slučajeva uveliko je pripisan visokoj vakcinaciji, nošenju maski u javnosti te drugim epidemiološkim mjerama. Ali, dio naučnika ipak smatra da je ovaj pad jedinstven.
Izuri Inoue, genetičar japanskog Nacionalnog instituta za genetiku, vjeruje da je Japan imao sreću i svjedočio tome da je delta varijanta uglavnom iskorijenila druge varijante virusa SARS-CoV-2 prije nego što je izbrisala samu sebe.
Zajedno sa kolegama on već neko vrijeme proučava mutacije virusa SARS-CoV-2 te kako na njih utiče protein nsp14, koji je ključan za razmnožavanje virusa.
RNK virusi, poput novog koronavirusa, obično imaju visok nivo mutacija što im pomaže u brzom prilagođavanju na promjene u okolini. Ali, to otvara i mogućnost za takozvanu "katastrofalnu grešku", odnosno kad se loše mutacije sakupe te konačno izazovu izumiranje određene varijante. Čini se da navedeni protein nsp14 na neki način pruža pregled pogreški i tako pomaže genomu virusa da ostane ispod praga katastrofalne pogreške.
Inoue vjeruje, u slučaju japanskog petog talasa, da je nsp14 delta varijante zakazao u tom zadatku, s obzirom na genetsku studiju uzoraka prikupljenih između juna i oktobra ove godine.
Suprotno očekivanju njegovog tima, u uzorcima je primijećen nedostatak genetske raznovrsnosti, dok su mnogi uzorci imali genetske promjene na području koje se naziva A394V, koje je povezano s proteinom nsp14.
- Bilo smo doslovno šokirani kad smo to otkrili. Delta varijanta je u Japanu bila izrazito prenosiva te je istisnula sve druge varijante. No kako su se mutacije nakupljale, vjerujemo da je s vremenom postala manjkav virus koji se više nije mogao replikovati - pojasnio je Inoue.
Ta teorija mogla bi biti relevantna i za prethodni SARS soj, koji je pronađen 2003. te ponuditi objašnjenje zašto se iz njega nije razvija pandemija. Ali, to bi isto tako bilo teško za potvrditi jer je epidemija završila relativno brzo, zbog čega nisu masovno prikupljeni genetski podaci potrebni za testiranje ove teorije i na tom soju.
I dalje ostaje nejasno zašto je baš Japan imao tako sretne okolnosti jer se ništa slično s novim koronavirusom nije dogodilo u drugim istočnoazijskim zemljama, poput recimo Južne Koreje, čija je populacija genetski bliska onoj u Japanu.
Mutacije na virusu koje su Inoue i njegovi kolege otkrili otkrivene su u još najmanje 24 druge države. Inoue i njegov tim planiraju studiju sa svojim otkrićima da objave već krajem ovog mjeseca.
On vjeruje da ako se ta teorija i potvrdi, to u najboljem slučaju znači predah za japansko stanovništvo jer će s vremenom druge, uspješnije varijante pronaći svoj put do te zemlje. Također, vjeruje da da bi to trenutne epidemiološke mjere mogle značajno da odlože.
Tokio se inače ove zime priprema za novi talas kovida i sprema se da živi sa virusom. Vlada navodno planira da ublaži ograničenja putovanja povećanjem broja ljudi koje dopušta ulazak u zemlju dnevno sa 3.500 na 5.000, piše 24sata.hr.