Visoki američki zvaničnici otputovali su u subotu u Venecuelu na razgovore s vladom predsjednika Nikolasa Madura (Nicolas), nastojeći utvrditi da li je Karakas spreman da se distancira od bliskog saveznika Rusije usred njene invazije na Ukrajinu, navodi osoba koja je upoznata s tim, piše Reuters.
Ovo putovanje, najveća američka posjeta Venecueli u posljednjih nekoliko godina, došlo je u sklopu napora SAD-a da izoluju ruskog predsjednika Vladimira Putina. Neki analitičari također vide Venecuelu pod američkim sankcijama kao potencijalni alternativni izvor zaliha nafte ako Vašington pokuša da ograniči isporuke energije Moskvi.
Američki i venecuelanski zvaničnici održali su rundu razgovora u subotu, ali nisu postigli dogovor, rekao je izvor Reutersu pod uvjetom da ostane anoniman. Nije bilo jasno da li će biti održan novi sastanak. O posjeti, u kojoj su učestvovali visoki zvaničnici Bijele kuće i Stejt Department, prvi je izvijestio "New York Times".
Inače, američka vlada je posljednjih godina uglavnom izbjegavala direktne kontakte s Madurovom socijalističkom vladom.
Podsjetimo, dvije zemlje prekinule su diplomatske odnose 2019. godine usred kampanje američkih sankcija i diplomatskog pritiska usmjerenog na svrgavanje Madura, dugogodišnjeg Putinovog saveznika. Administracija bivšeg američkog predsjednika Donalda Trampa (Trump) i desetine drugih zemalja smatrali su da je Madurov reizbor 2018. lažan i umjesto toga priznali opozicionog lidera Juana Guaida kao legitimnog predsjednika zemlje.
Ali Maduro je zadržao vlast uz podršku vojske te zemlje članice OPEC-a, kao i Rusije, Kine, Kube i Irana. Administracija predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden) insistirala je da neće ukinuti sankcije, uključujući i vitalni naftni sektor Venecuele, osim ako Maduro ne preduzme konkretne korake ka održavanju slobodnih izbora.
Dok je izvoz nafte iz Venecuele pretrpio veliki udarac, ruske naftne kompanije i banke odigrale su ključnu ulogu u pomaganju Maduru i državnoj naftnoj kompaniji PDVSA da izbjegnu američke sankcije i nastave isporuke.
Sjedinjene Države i njihovi saveznici su pod sve većim pritiskom da dodatno kazne Rusiju zbog njenog vojnog napada na Ukrajinu sankcioniranjem ruskog izvoza nafte i plina, a Bijela kuća je rekla da sve opcije ostaju na stolu.
Venecuela je 25. februara okrivila Sjedinjene Američke Države i NATO za krizu u Ukrajini, iako je tamo izrazila "zabrinutost zbog pogoršanja krize". Kuba i Nikaragva su takođe branile Putinov stav o Ukrajini.
U telefonskom razgovoru 1. marta, Putin i Maduro su razgovarali o situaciji u Ukrajini i razgovarali o povećanju strateškog partnerstva između Rusije i Venecuele, javila je agencija Interfaks, pozivajući se na Kremlj, prenosi Reuters.