Mariupolj je tokom noći bio pod dodatnim teškim bombardovanjem, rekao je ukrajinski oficir u gradu.
- Bombe padaju svakih 10 minuta. Ratni brodovi ruske mornarice granatiraju. Jučer su vojnici deaktivirali četiri tenka, [kao i] oklopna vozila i trupe. I dalje nam je potrebna municija, protutenkovsko oružje i protuzračna odbrana - rekao je za CNN kapetan Svjetoslav Palamar (Svyatoslav) iz puka Nacionalne garde Azov u Mariupolju.
Palamar je rekao da se on i njegovi saborci neće predati u Mariupolju.
Rok koji je izdala Rusija vlastima Mariupolja da predaju grad istekao je u 5 ujutro u Moskvi (22 sata po istočnom vremenu u nedjelju), a Ukrajinci su odbili ultimatum.
Lučki grad Mariupolj, koji je prije rata bio dom za oko 450.000 ljudi, bio je pod gotovo stalnim napadom ruskih snaga od početka marta sa satelitskim snimcima koji pokazuju značajna razaranja stambenih područja.
Dok se činilo da ruski ultimatum nudi onima koji su odlučili da se predaju siguran prolaz iz grada, nije davao takve garancije za one koji su ostali.
Rusija je više puta optužena da gađa civile, a zarobljeni stanovnici opisuju napad kao "pakao".
Ruski napadi doveli su do potpunog kolapsa u osnovnim uslugama, pri čemu stanovnici nemaju pristup plinu, struji ili vodi. Tijela se ostavljaju na ulici jer ili nema ko da ih pokupi, ili je jednostavno preopasno pokušati.
Zvaničnik u gradu rekao je da se ljudi plaše da napuste svoja podzemna skloništa čak i da bi dobili osnovne potrepštine, što znači da su pokušavali piti manje vode i jesti manje hrane, a izlazili su samo da spreme tople obroke.
Odvedeno protiv njihove volje: U nedjelju je gradsko vijeće Mariupolja saopštilo da ruske snage odvode stanovnike u Rusiju protiv njihove volje. Zarobljeni stanovnici Mariupolja odvedeni su u kampove gdje su ruske snage provjeravale njihove telefone i dokumente, a zatim su neke od stanovnika preusmjerile u udaljene gradove u Rusiji, saopćeno je iz Vijeća. Rusija je u subotu negirala optužbe.
Grad je strateška luka koja se nalazi na delu obale koji povezuje istočni ukrajinski region Donbasa sa poluostrvom Krim. Separatisti koje podržava Rusija formirali su otcijepljene države u dijelovima Donbasa, a Krim je pod ruskom kontrolom od 2014. Čini se da ruske snage pokušavaju preuzeti potpunu kontrolu nad tim područjem kako bi stvorili kopneni koridor između dva regiona, stišćući Mariupolj brutalnim vojna sila, piše CNN.