NOVA VLADA

Janša je "pogurao" odluku Roberta Goloba da uđe u politiku: Sada ga je pomeo na izborima

Golob je s 29 godina doktorirao elektrotehniku na ljubanskom Univeritetu

Janšina vlada mu odbila produžiti mandat. Agencije

Piše: E. T. / Agencije

24.4.2022

Osnivač stranke Pokret Sloboda (GS) Robert Golob pobjednik je današnjih izbora u Sloveniji. 

Već sada je jasno da dosadašnji premijer Janez Janša neće moći formirati novu vladu. Nakon prebrojanih dvije trećine glasova, Golobova stranka vodi sa 31,9 posto glasova, što trenutno osigurava 39 zastupničkih mjesta u slovenskom parlamentu koji broji oko 90 mjesta.

Prema privremenim rezultatima Janšinoj stranci trebala pripasti 32 mjesta na osnovu osvojenih 26,1 posto glasova,što je približno rezultatima koje je osvojio prije četiri godine kada je bio relativni pobjednik s najviše mandata, ali nije uspio u sastavljanju vlade.

Demokršćanskoj Novoj Sloveniji (NSI) Mateja Tonina koja je bila dio aktuelne Janšine koalicije, prema trenutnom stanju sa 7,3 posto glasova pripada devet zastupnika, a Socijalnim demokratima (SD) Tanje Fajon sa 6,7 posto glasova osam zastupničkih mandata. U novi parlament oko 4 mandata dobila bi i Ljevica (L) Luke Meseca, ali je u odnosu na izbore prije četiri godine prepolovila svoj izborni rezultat.

Izborni pobjednik je zbog zaraze koronaviurusom u izolaciji pa je svojim pristalicama i članovima stranke poručio u videoporuci da im prestoji rad.

- Danas možemo plesati, ali sutra je novi dan, moramo početi naporno raditi kako bismo opravdali ovo povjerenje birača - rekao je Golob.


Ko je Golob?

Ovaj 55-godišnji, slovenački elektroinženjer i političar, donedavni direktor državnog energetskog poduzeća GEN-I, svoj je ulazak u politiku najavio prije nekoliko mjeseci, nakon što mu je Janšina vlada odbila produžiti mandat.

Golob je s 29 godina doktorirao elektrotehniku na ljubanskom Univeritetu. Na čelu slovenskog državnog poduzeća GEN-I-ja proveo je šesnaest godina, 2006. postao je predsednik Upravnog odbora GEN-I i ostao je na toj funkciji sve do ove godine. S politikom koketira od kraja devedesetih godina.

U periodu od 1999. do 2000. godine, u doba Janeza Drnovšeka bio je državni sekretar Republike Slovenije u Ministarstvu za ekonomske poslove, da bi se zatim aktivirao u opcijama na centru kao što su Pozitivna Slovenija i SAB.

2011. godine je postao potpredsednik političke partije "Pozitivna Slovenija" Zorana Jankovića, a kasnije i potpredsednik stranke "Alijansa" Alenke Bratušek.


Deklarirao se kao liberal

U nedavnom se nastupu deklarirao kao liberal koji želi uspostaviti platformu za promjenu političke kulture, nakon dvije godine Janšinog mandata u kojem se stalno raspravljalo o “lijevom i desnom fašizmu”. U politiku je ponovno ušao početkom ove godine, sa svojom strankom Pokret Sloboda, a cilj mu je, kaže, formirati stabilnu vladu liberalnog centra i lijevih opcija, koja bi u dva mandata provela svoju politiku.

Od objave kandidature balansira između postojećih opcija i zalaže se za načelne vrijednosti kao što su digitalizacija, inovacija i zelene politike. Kao glavne tačke svog budućeg djelovanja, ako uspije sklopiti kolacije za formiranje vlade, ističe zdravstvo i klimatske promjene.

Odbio je mogućnost koaliranja s Janšinom strankom, kojeg optužuje za uvođenje policijske države pod krinkom borbe protiv koronavirusa.

Tokom kampanje kazao je da, ukoliko dobije dovoljnu podršku glasača, želi da se promijeni vrijednosni sistem o tome šta je lijevo, a šta desno, i da se on uspostavi prema europskim kriterijima.

Istakao je i kako mnogi koji u Sloveniji glasaju za ljevicu imaju zapravo konzervativna društvena stajališta i obratno, da ima birača koji glasaju za desne stranke iako su u biti lijeve orijentacije”.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.