"PROTIV ŠERIJATA"

Talibani izdali islamski dekret kojim se zabranjuje konzumacija nargile

Nejasno je da li se fetva odnosi na cijelu zemlju

Pušenje nargile zabranjeno. ILUSTRACIJA

A. O.

26.10.2022

Vlada u Afganistanu predvođena talibanima nedavno je izdala fetvu, ili islamski dekret, za zabranu nargila, koje su posljednjih godina postale uobičajena pojava u toj ratnoj zemlji, izvještavaju mediji.

Nargile, poznate i kao šiša, smatra se opojnim sredstvom, koje je zabranjeno islamom, javio je RSE.

Zabrana nargila najavljena je ranije ovog mjeseca u zapadnoj pokrajini Herat, prenosi wefornews.


Teška ekonomska situacija

Nejasno je da li se fetva odnosi na cijelu zemlju.

Ovaj potez je imao ozbiljan uticaj na kompanije u Heratu, gdje su mnogi kafići sa šišama bili prisiljeni da se zatvore. U međuvremenu, restorani koji nude šišu bili su primorani otpuštati osoblje kako broj kupaca opada.

Zabrana nargila je najnoviji pokušaj Talibana da nametnu svoje ekstremističko tumačenje islamskog šerijatskog zakona u Afganistanu, gdje je militantna grupa nasilno preuzela vlast u avgustu 2021.

Udruženje vlasnika kafića u Heratu saopštilo je da je oko 2.500 ljudi izgubilo posao nakon zabrane, što je pogoršalo ionako tešku ekonomsku situaciju za mnoge stanovnike, prenosi RSE.


Glad i siromaštvo

Talibansko preuzimanje vlasti izazvalo je ekonomski kolaps i pogoršalo veliku humanitarnu krizu u Afganistanu, gdje su glad i siromaštvo široko rasprostranjeni.

Azizul Rahman Mohajer, pokrajinski šef talibanskog Ministarstva za promociju vrlina i prevenciju poroka, rekao je da su nargile "protiv šerijata".

Talibani, međutim, nisu nametnuli nikakva ograničenja na nasvar (naswar), blagu drogu napravljenu od duhana.

Popularan je među avganistanskim muškarcima, posebno u ruralnim područjima, uključujući među talibanskim borcima, izvještava RSE/RL.

Talibani su u aprilu proglasili potpunu zabranu ilegalnih narkotika, iako afganistanski farmeri kažu da i dalje sade usjeve, uključujući opijum.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.