Nakon što je Evropska centralna banka (ECB) podigla kamatne stope, euro je pao više od 1 posto jučer, ispod pariteta s dolarom.
Podaci iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) pokazali su da se najveća svjetska ekonomija oporavila više od očekivanog u trećem tromjesečju.
Svoju kamatnu stopu za 75 baznih bodova podigla je ECB i to na 1,5 posto. To je najviši iznos od 2009. godine, a sve u nastojanju da spriječi da se brzi rast cijena ukorijeni. Daljnja povećanja stopa gotovo su sigurna, ali s obzirom na slabljenje ekonomije, tempo je predmet rasprave.
Dok su se rizici za izgled za rast eurozone pomaknuli prema dolje, centralna banka postigla beznačajan napredak u uklanjanju monetarnog prilagođavanja kroz tri uzastopna povećanja stopa, rekla je predsjednica ECB-a Kristin Lagarde (Christine) na konferenciji za novinare.
- Općenito gledano, čini se da je Lagarde naznačila zaokret, a da to nije eksplicitno rekla - rekli su devizni stratezi u TD Securities.
Sa jednomjesečneg najvišeg nivoa, euro je pao od 1,0094 u odnosu na dolar ranije tog dana da bi se vratio ispod pariteta s američkim dolarom nakon odluke ECB-a o stopi. Jedinstvena valuta oslabila je 1,1 posto na 0,9969 u 3:20 ujutro. EDT (1920 GMT).
Dolar je ojačao nakon što su podaci pokazali da je bruto domaći proizvod SAD-a porastao po godišnjoj stopi od 2,6 posto u prošlom tromjesečju, okončavši dva uzastopna tromjesečna smanjenja proizvodnje koja su izazvala zabrinutost da je ekonomija u recesiji.
Ekonomisti koje je anketirao Reuters predviđali su da će se rast BDP-a oporaviti po stopi od 2,4 posto.
Jače cifre o BDP-u od očekivanih uslijedile su nakon niza slabijih od predviđanja ekonomskih podataka posljednjih sedmica koji su izazvali zabrinutost zbog uticaja agresivnog povećanja kamatnih stopa Federalnih rezervi na ekonomiju, piše Reuters.