Peruanski parlament je u srijedu izglasao smjenu predsjednika Pedra Kastilja (Castillo), ubrzo nakon što je Kastiljo najavio raspuštanje zakonodavnog tijela prije glasanja o njegovoj smjeni. Kastiljo u srijedu je raspustio Kongres i objavio je da će vladati dekretom, u potezu koji se smatra "pučem" samo nekoliko sati prije nego što je zakazana debata o njegovom opozivu.
Nekadašnji školski učitelj, koji je neočekivano preuzeo vlast od tradicionalne političke elite Perua, suočava se s neprekidnim krizama, s višestrukim rekonstrukcijama vlade, brojnim istragama o korupciji i protestima otkako je izabran u julu prošle godine.
- Ova nepodnošljiva situacija se ne može nastaviti - rekao je 53-godišnji šef države u televizijskom obraćanju naciji, odjeven u plavo odijelo i predsjednički pojas.
Također je najavio da "privremeno raspušta Kongres" i postavlja “izuzetnu vanrednu vladu".
Dodao je da će sazvati novi Kongres "što je prije moguće kako bi izradio novi Ustav u roku od najviše devet mjeseci."
- Od ovog datuma pa do osnivanja novog Kongresa, zemljom će se upravljati dekretima. Od danas je uveden nacionalni policijski sat od 22.00 do 04.00 ujutru – kazao je.
Kastiljo je također proglasio "reorganizaciju pravosudnog sistema, pravosudnih ovlasti javnog ministarstva, nacionalnog odbora pravde i ustavnog suda".
Ova najava uslijedila je par sati prije nego što je Kongres kojim dominira opozicija trebao raspravljati o svom trećem prijedlogu za opoziv Kastilja otkako je došao na vlast.
- Danas je došlo do puča u stilu 20. stoljeća. To je puč koji je predodređen da propadne, Peru želi da živi u demokratiji. Ovaj državni udar nema pravnu osnovu - izjavio je predsjednik Ustavnog suda Francisko Morales za radio stanicu RPP.
Državna tužiteljica Perua Patricija Benavidez (Benavides) izrazila je svoje "odlučno odbacivanje" bilo kakvog kršenja ustavnog poretka i pozvala predsjednika da "poštuje Ustav, vladavinu zakona i demokratiju, što nas je toliko koštalo".
Politički analitičar Augusto Alvarez za AFP je naveo da je predsjednik Kastiljo izveo državni udar, te da je prekršio član 117. peruanskog ustava i postao je nelegalan.
- Ovo je samodržavni udar - izjavio je Alvarez.
Opozicija je pokušala opozvati Kastilja zbog moralne nesposobnosti, što je ustavna odredba prema kojoj su dva predsjednika smijenjena od 2018.
Kastiljo je izbjegao opoziv u sličnoj debati u martu, ali je ostao na udaru kritika. Nedavno je imenovao svog petog premijera i vladu od svog izbora, dok su hiljade ljudi izašle na ulice u novembru tražeći njegovu smjenu.
Također, Kastiljo je pod istragom u šest slučajeva korupcije, uključujući optužbe protiv njegove porodice i političkog okruženja.
- Nikada nisam krao iz svoje zemlje, nisam korumpiran - izjavio je on u utorak, blokiran u borbi za vlast s Kongresom otkako je državni tužilac podnio tužbu optužujući Kastilja da je bio na čelu zločinačke organizacije koja uključuje njegovu porodicu i saveznike koja dijeli javne ugovore u zamjenu za novac.
Dok služi svoj petogodišnji mandat koji završava 2026. godine, Kastiljo ne može biti krivično gonjen, a tužioci su tražili da bude "suspendovan", što je potez bez presedana koji je ocjenjivao Kongres.