Finansije i ekonomija u bh. entitetu RS i dalje su teme koje su u fokusu javnosti kojima se bave ekonomisti, ali i zabrinuti građani.
Ovaj entitet do 28. juna treba isplatiti čak 320 miliona KM, a u toku ovog mjeseca emituje se više emisija obveznica i trezorskih zapisa, dok je pažnju javnosti zaokupila rasprava o izvršenju budžeta za prethodnu godinu, piše Federalna.ba.
Stanje gore
U opoziciji ističu da je stanje gore nego što je javno prikazano.
Budžetski okvir RS-a za 2022. iznosio je 4,46 milijardi KM.
Prema riječima ministrice finansija Zore Vidović (SNSD), a i konsolidovanom izvještaju o budžetu, prihodi su bili 3,68 milijardi, a rashodi oko 3,8 milijardi - a deficit je, prema njenim tvrdnjama, manji nego u susjedstvu.
Iz opozicije stižu optužbe da je stanje mnogo gore, nego što je to prezentovano. Navode i da je Fiskalno vijeće, na koje se ministrica Vidović poziva, u svom izvještaju navelo da je deficit u budžetima mnogo veći.
- Budžetski deficit je izvjestan. On iznosi čak 466 miliona KM - tvrdi SDS-ova entitetska zastupnica Mirjana Orašanin.
Dodaje da u skladu sa izvještajem, koji je imao veći deficit, pravila nalažu da budžet za narednu, to jeste ovu godinu bude planiran sa suficitom, što sada nije urađeno. Vlast napominje da je situacija dobra, najavljuje nove investicije i redovno servisiranje svih obaveza.
- RS stoji stabilno i pored blokada koje čine američka i britanska ambasada - poručuje entitetski predsjedni Milorad Dodik (SNSD).
Nedopustiv deficit
Ekonomski analitičari napominju da je, bez obzira na sav vanredni priliv novca u 2022. godini, entitetska vlast bila rastrošna, te da je nedopustiv ovoliki deficit.
- Priliv po osnovu indirektnih poreza je nesrazmjerno veliki i odnio je neplaniranih 550 miliona KM u budžet RS-a. Ako je bio deficit od 460 milona, onda bi to moglo biti preko milijarde - ističe ekonomski analitičar Zoran Pavlović.
Pavlović kaže da su to ogromna sredstva za ovako malu ekonomiju kao što je u RS-u, te da je tolika razlika nedopustiva po svim standardima.