Kako navodi Institut za proučavanje rata (ISW) u svom izvještaju, nakon Wagnerove pobune, strane još uvijek pregovaraju o sporazumu koji je predložio predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko.
Detalji se razrađuju
Analitičari kažu da kontinuirani izvještaji o sporazumu koji je posredovao bjeloruski predsjednik Lukašenko o okončanju oružane pobune Wagnerove grupe ukazuju na to da strane možda još uvijek pregovaraju kako bi razjasnile detalje sporazuma.
Ruski izvori su nastavili da spekulišu o detaljima ovog sporazuma od 28. juna. Stoga, kažu stručnjaci, raširene spekulacije oko Wagnerovih pozicija u Bjelorusiji ukazuju na to da se određeni aspekti sporazuma još uvijek razrađuju.
Osim toga, ruski izvori sugeriraju da Wagnerova pobuna već ima snažan utjecaj na rusku komandnu strukturu.
Značajne posljedice na informacioni prostor
U izvještaju se navodi da su izvori koji su objavili ove spekulacije bili uglavnom tačni u prethodnim izvještajima o promjenama u ruskoj komandi, iako bi dugoročne ozbiljne potencijalne posljedice povezane s Prigožinovom oružanom pobunom mogle utjecati na tačnost ovih izvora. U ovom trenutku ISW ne može potvrditi nijednu od ovih pretpostavki o promjeni komande, ali je jasno da oružana pobuna i dalje ima značajne posljedice po informacioni prostor.
U pregledu se pominju i izvještaji ruskih medija o hapšenju ruskog generala Sergeja Surovikina.
Ako su ruske vlasti uhapsile Surovikina, kažu stručnjaci, Kremlj vjerovatno koristi njega i njegove pristaše kao žrtvenog jarca da javno objasni zašto su ruske vojne i unutrašnje sigurnosne agencije loše reagovale na pobunu i da opravda potencijalnu promjenu ruskog vojnog vodstva.