Italijanska premijerka Đorđa Meloni (Giorgia) izjavila je u četvrtak da je sve zabrinutija zbog najnovijih događaja u Gazi, dok se za genocid optuženi Izrael suočava sa sve većim međunarodnim pozivima da pokaže suzdržanost u ratu protiv Hamasa.
Italija poziva na prekid vatre
- Sve smo više zabrinuti. Posebno za bezbjednost talaca, zaštitu civila u području Rafaha i zbog rizika od daljeg proširenja sukoba - rekla je Meloni.
Izrael je najavio vojnu ofanzivu na grad Rafah na jugu Gaze, koji je postao posljednje relativno sigurno mjesto za civile u blokiranoj enklavi.
Ranije u četvrtak, izraelska vojska je saopštila da je izvršila raciju u bolnici Nasser u gradu Khan Younis, opisujući napad kao "precizan i ograničen", pravdajući ga „postojanjem informacija o prisustvu pripadnika Hamasova i talaca u objektu“.
Italijanski parlament je ove sedmice pozvao vladu da podrži svaku inicijativu za trenutni prekid vatre u Gazi, gdje je u izraelskim napadima ubijeno više od 28.600 Palestinaca, uglavnom žena i djece.
- Vlada će slijediti jasne naznake koje je dao parlament. Radićemo u tom pravcu na međunarodnom nivou, a posebno u okviru italijanskog predsjedavanja G-7 - rekla je Meloni.
Ona je to izjavila nakon sastanka sa rumunskim kolegom Marcelom Ciolacuom u Rimu.
Meloni je dodala da su ponovili punu podršku Ukrajini protiv Rusije, dodajući da će Italija nastaviti da radi za sigurnost zemalja jugoistočne Evrope, a NATO treba da nastavi da pokazuje "koheziju i jedinstvo".
Velika stradanja u Gazi
Po tužbi za genocid koju je pokrenula Južnoafrička Republika, Međunarodni sud pravde je 26. januara presudio da se Izrael mora suzdržati od bilo kakvih radnji povezanih s ubijanjem, napadima i uništavanjem stanovnika Pojasa Gaze i poduzeti sve mjere da spriječi genocid.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, zbog izraelske ofanzive je 85 posto stanovništva Pojasa Gaze interno raseljeno i suočeno s akutnom nestašicom hrane, čiste vode i lijekova, dok je 60 posto infrastrukture enklave oštećeno ili uništeno.