Bivši portparol Agencije Ujedinjenih nacija za palestinske izbjeglice (UNRWA) Kris Gines (Chris Gunness) opisao je situaciju u Pojasu Gaze kao "prvi prenos genocida uživo".
Osuđuje pružanje finansijske pomoći Izraelu
U intervjuu za Anadolu, Gines je rekao da je ono što izraelska vojska trenutno radi u Gazi genocid.
Istakao je da je najstrašniji aspekt ove situacije to što je "prvi put u ljudskoj istoriji da se genocid prenosi uživo na televiziji".
Britanski zvaničnik je kritikovao podršku svoje zemlje Izraelu u njegovom trenutnom napadu na Gazu, te ulogu, uz SAD, u prekidu finansijske podrške UNRWA.
- Sjedinjene Američke Države (SAD) pružaju četiri milijarde dolara vojne pomoći Izraelu svake godine, dok moja zemlja, Ujedinjeno Kraljevstvo, pruža logističku i drugu vojnu podršku Izraelu - rekao je on.
Zvaničnik je pozvao da se poništi odluka o smanjenju finansiranja UNRWA, pozivajući Tursku da izvrši ekonomski, politički i diplomatski pritisak na Izrael da zaustavi genocid u Gazi.
Gines je upozorio na eskalaciju gladi u Pojasu Gaze, smatrajući da je ova situacija "još jedan dokaz da Izrael krši" privremene presude Međunarodnog suda pravde.
Ocjenjujući pozive na ekonomski bojkot Izraela zbog njegove agresije na Gazu, Gines je rekao da je iznenađen izraelskim opisom tih poziva kao "antisemitskih". Dodao je da nije čuo da je neko opisao bojkot bivšeg režima aparthejda u Južnoj Africi kao "rasistički".
Gines je naglasio potrebu za bojkotom protiv ilegalnih jevrejskih doseljenika, izrazivši uvjerenje da se to mora provesti i protiv svega što pokreće "izraelsku genocidnu vojsku".
Stravična stradanja civila u Gazi
Od prekograničnog napada palestinske grupe Hamas 7. oktobra, u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi, u izraelskoj ofanzivi na Gazu je ubijeno više od 28.600 ljudi i izazvano masovno uništenje i nestašica potrepština.
Po tužbi za genocid koju je pokrenula Južnoafrička Republika, Međunarodni sud pravde je 26. januara presudio da se Izrael mora suzdržati od bilo kakvih radnji povezanih s ubijanjem, napadima i uništavanjem stanovnika Pojasa Gaze i poduzeti sve mjere da spriječi genocid.
Prema podacima UN-a, zbog izraelske ofanzive je 85 posto stanovništva Pojasa Gaze interno raseljeno i suočeno s akutnom nestašicom hrane, čiste vode i lijekova, dok je 60 posto infrastrukture enklave oštećeno ili uništeno.