Kina je u utorak odbacila pozive Evropske unije da prestane s navodnim kršenjima ljudskih prava i rekla da se protivi "dvostrukim standardima" i miješanju u njene unutrašnje poslove.
Voljna sarađivati
EU je u ponedjeljak, nakon što je delegacija EU posjetila Tibet i sastala se s kineskim dužnosnicima prošle sedmice, rekla da je zabrinuta zbog, kako je nazvala, "vrlo ozbiljne" situacije ljudskih prava u Kini, posebno u Xinjiangu, Tibetu i Hong Kongu.
Branitelji ljudskih prava, advokati i novinari u Kini su među onima čija su prava najviše ugrožena. EU je pozvao Kinu da istraži sva kršenja prava i izrazio zabrinutost zbog slučajeva nezakonitog pritvaranja, prisilnog nestanka, mučenja i zlostavljanja, stoji u saopćenju EU-a, prenosi Reuters.
Kao odgovor, kineski dužnosnici rekli su da bi se EU trebala "prestati miješati u unutrašnje poslove Kine pod izgovorom pitanja ljudskih prava".
Portparol ministarstva vanjskih poslova Lin Jian rekao je novinarima da je Kina voljna sarađivati s EU-om po tom pitanju na temelju jednakosti i međusobnog poštovanja.
- Istovremeno, Kina se odlučno protivi politizaciji pitanja ljudskih prava i dvostrukim standardima, te protivi se nametanju vlastitog modela drugima - rekao je Lin.
Obje strane
Lin je rekao kako obje strane vjeruju da je dijalog bio "iskren i produbljen", te je rekao da je Kina voljna istražiti daljnju multilateralnu saradnju u području ljudskih prava u područjima uključujući prava žena, djece i osoba s invaliditetom.
EU je također pokrenula slučaj pritvorenog švedskog državljanina Guija Minhaija, kao i zatvorenih ujgurskih intelektualaca Ilhama Tohtija, Gulshana Abbasa i Rahile Dawut, navodi se u saopćenju EU-a.