ZABRINUTOST RASTE

Američki zvaničnik: Pakt Rusije i Sjeverne Koreje izgleda čini Kinu nervoznom

Postoje debate o tome šta Sjeverna Koreja ima od sporazuma s Rusijom i da bi to moglo biti povezano s njenim nuklearnim planovima za razvoj raketa

Kim Jong-un i Vladimir Putin. Mreža X

N. Aj.

25.6.2024

Sjedinjene Države pažljivo proučavaju novi pakt o međusobnoj odbrani između Rusije i Sjeverne Koreje, za koji Vašington vjeruje da bi mogao da pomogne Pjongjangu u nuklearnim i programima razvoja raketa dugog dometa.

Ima znakova tenzija između Sjeverne Koreje i njenog dugogodišnjeg saveznika Kine, nakon potpisivanja sporazuma.

Zabrinutost Kine

U obraćanju o američkoj strategiji u Indo-Pacifiku na Vijeću za vanjske odnose u ponedjeljak, zamjenik državnog sekretara Kurt Kembel (Campbell) rekao je da je Kina, vjerovatno, zabrinuta da će Sjeverna Koreja biti ohrabrena na provokacije koje bi mogle da dovedu do krize na sjeveroistoku Azije.

- Mislim da je pošteno reći da je Kina pomalo zabrinuta zbog onoga što se dešava između Rusije i Sjeverne Koreje. Nagovijestili su nam to u nekim od naših kontakata, a možemo vidjeti neke tenzije u vezi s tim - rekao je Kembel.

Kembel je rekao da je razgovao s južnokorejskim zvaničnicima u nedjelju naveče o sljedećim koracima.

- Vjerujemo da postoje debate o tome šta Sjeverna Koreja ima od sporazuma s Rusijom i da bi to moglo biti povezano s njenim nuklearnim planovima za razvoj raketa dugog dometa - rekao je on.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je prošle sedmice posjetio Pjongjang prvi put poslije više od 20 godina. Američki zvaničnici su rekli da, iako postoje ograničenja za njihovo partnerstvo, to se ne može zanemariti.

Drugi čovjek State Departmenta također je izrazio zabrinutost zbog podrške Kine i Sjeverne Koreje naporima Rusije da obnovi odbrambenu industrijsku bazu.

Tenzije u Južnom kineskom moru

Kembel je rekao da je Vašington uputio demarš kineskim zvaničnicima nakon, kako je rekao, vojnih provokacija Pekinga u Južnom i Istočnom kineskom moru i u blizini voda oko Drugog Tomasovog plićaka, poznatog kao Renai Điao u Kini i Ajungin na Filipinima.

Prema pravno obavezujućoj odluci Međunarodnog tribunala iz jula 2016. godine, Drugi Tomasov plićak se nalazi u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Filipina, a Kina nema pomorskih prava u tim vodama. Peking je odbacio tu presudu.

- Filipini su veoma oprezni u ovom trenutku. Oni ne traže krizu s Kinom. Oni traže dijalog, žele razgovore i da Sjedinjene Države budu svrsishodne s drugim saveznicima i partnerima u vezi s našim ciljevima održavanja mira i stabilnosti i da pošalju vrlo jasnu poruku - naveo je Kembel.

Međutim, izbjegao je da kaže da li će se Vašington pozvati na sporazum o međusobnoj odbrani sa Manilom.

- Neću da javno spekulišem. Mogu samo da kažem da smo stalno na najvišem nivou isticali njegov značaj i važnost za ove situacije - rekao je on.

U telefonskom razgovoru s filipinskom podsekretarom vanjskih poslova Marijom Terezom Lazaro prošle sedmice, Kembel je ponovo potvrdio da se član IV Ugovora o međusobnoj odbrani Sjedinjenih Država i Filipina iz 1951. proširuje na oružane napade na filipinske oružane snage, javna plovila ili avione bilo gdje u Južnom kineskom moru, prema State Departmentu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.