TEMELJ STRATEGIJE

Kako su pejdžeri razotkrili ključnu slabost Hezbolaha

Eksperti kažu da su eksplozije, bez presedana po svom obimu i prirodi, istakle ranjivost Hezbolaha

Pejdžeri nanijeli štetu Hezbolahu. AP / Screenshot

E. Ć.

18.9.2024

Stotine pejdžera, koje su nosili pripadnici Hezbolaha u Libanu, eksplodiralo je gotovo istovremeno jučer u napadu bez presedana koji po obimu i izvršenju prevazilazi seriju tajnih ubistava i sajber-napada u regionu tokom posljednjih godina.

Militantna grupa, koju podržava Iran, rekla je da su pejdžeri počeli da eksplodiraju oko 15:30 sati po lokalnom vremenu, a kao krivca navode Izrael.

Da Izrael stoji iza napada veruje i CNN, koji tvrdi da je u pitanju bila zajednička akcija čuvenog Mosada i izraelske vojske. Libanska vlada je rekla da je ovo bila "kriminalna agresija Izraela".

Izraelska vojska, koja je učestvovala u napadima protiv Hezbolaha od početka rata sa palestinskom militantnom grupom Hamas koju podržava Iran, u Gazi prošle godine, odbila je da javno komentariše optužbe i same eksplozije.

Pejdžeri koji su eksplodirali su novi i Hezbolah ih je kupio posljednjih mjeseci, rekao je libanski bezbjednosni izvor za CNN. Tajvanski proizvođač je danas rekao da je pejdžere, koji su nosili žig kompanije, napravio evropski distributer.

Libanski izvor nije dao informacije kada su tačno pejdžeri kupljeni, kao ni model aparata. Eksperti kažu da su eksplozije, bez presedana po svom obimu i prirodi, istakle ranjivost Hezbolaha jer je njegova komunikaciona mreža bila izložena smrtonosnom efektu.

Ko je pogođen?

Eksplozije su se dogodile u više područja u zemlji, najviše u južnom predgrađu Bejruta, gusto naseljenom području, koje slovi za uporište Hezbolaha.

Na video snimcima koji kruže vide se kako pješaci na ulici ili kupci u prodavnicama padaju nakon eksplozije. Također, mogle su se vidjeti otvorene rane koje krvare, otkinuti prsti, stravične povrede oka i abdomena...

U napadu je ubijeno najmanje devet ljudi, među kojima i dijete. Hezbolah tvrdi da je čak 11 osoba stradalo u napadu, a da je povrijeđeno oko 3.000 ljudi, od kojih su prebačeni u bolnice.

Zašto Hezbolah koristi pejdžere?

Hezbolah je dugo "reklamirao tajnost" kao kamen temeljac svoje vojne strategije, odričući se visokotehnoloških uređaja kako bi izbegao infiltraciju izraelskog i američkog špijunskog softvera.

Za razliku od drugih nedržavnih aktera na Bliskom istoku, vjeruje se da jedinice Hezbolaha komuniciraju putem interne komunikacione mreže. Ovo se smatra jednim od ključnih gradivnih blokova moćne grupe koja je dugo bila optužena da funkcioniše kao država-u-državi.

Početkom godine, lider Hezbolaha Hasan Nasralah pozvao je članove i njihove porodice u južnom Libanu, gdje su bjesnile borbe sa izraelskim snagama preko granice, da bace svoje mobilne telefone, vjerujući da bi Izrael mogao da prati kretanje terorističke mreže preko tih uređaja.

- Isključite, zakopajte, stavite u gvozdeni sanduk i zaključajte. Saradnik sa Izraelcima je mobilni telefon u vašim rukama, u rukama vaše žene i vaše djece. Ovaj mobilni telefon je saradnik i ubica - rekao je u februaru Nasralah.

Umjesto toga, Hezbolah je prešao na zastarjele tehnologije tako što je prešao na pejdžere, kaže Avi Melamed, bivši izraelski obavještajni zvaničnik i analitičar za Bliski istok.

Pejdžeri bi naveli članove Hezbolaha da kontaktiraju jedni druge preko tih linija. Ali ni ta opcija nije bila bez rizika.

- Hezbolah se vratio na ove uređaje misleći da bi oni bili sigurniji za njegove borce da ih koriste umjesto telefona koji bi mogli da budu ciljani GPS-om - rekao je Melamed dodajući da su ovi vrlo niskotehnološki uređaji korišteni protiv njih i vrlo vjerovatno produbljivali stres i sramotu njihovih lidera.

Kako su pejdžeri eksplodirali?

Dok se Liban povlači od napada, rasle su se spekulacije o tome kako su bežični komunikacioni uređaji niske tehnologije mogli biti eksploatisani.

"The New York Times" je izvijestio da je Izrael sakrio eksploziv unutar serije pejdžera naručenih od tajvanskog proizvođača Gold Apollo i namenjenih Hezbolahu. Prekidač je ugrađen da bi ih daljinski detonirao, dodaje se.

Čini se da više fotografija iz Libana na društvenim mrežama prikazuje oštećene pejdžere Gold Apollo.

Osnivač Gold Apollo-a Hsu Čing-kuang rekao je novinarima da je njegova firma potpisala ugovor sa evropskim distributerom o korišćenju brenda Gold Apollo. Hsu je rekao da je distributer – kojeg je kasnije nazvao BAC u izjavi – uspostavio vezu sa Gold Apollo prije otprilike tri godine.

U početku je evropska kompanija uvozila Gold Apollo pejdžer i komunikacione proizvode, rekao je on. Kasnije je kompanija rekla Gold Apollo-u da želi da napravi sopstveni pejdžer i zatražila je pravo da koristi brend tajvanske kompanije, rekao je on.

Hsu je rekao da je Gold Apollo naišao na najmanje jednu anomaliju u poslovanju sa distributerom, navodeći bankovni transfer za koji je trebalo mnogo vremena da se proknjiži.

- Model AR294 proizvodi i prodaje BAC. Mi samo dajemo ovlašćenje za zaštitni znak brenda i ne učestvujemo u dizajnu ili proizvodnji ovog proizvoda - navodi Gold Apollo u svom saopštenju.

Gold Apolo je isporučio oko 260.000 pejdžera sa Tajvana između januara 2022. i avgusta 2024. godine, ali nema podataka o slanju uređaja u Liban ili na Bliski istok, rekao je visoki tajvanski bezbjednosni zvaničnik za CNN.

Dejvid Kenedi (David Kennedy), bivši obavještajni analitičar američke Nacionalne bezbjednosne agencije, rekao je da su eksplozije koje se vide na video snimcima objavljenim na društvenim mrežama izgledaju "prevelike da bi ovo bio daljinski i direktan hak koji bi preopteretio pejdžer i prouzrokovao eksploziju litijumske baterije".

- Operativci unutar Hezbolaha bi bili ključni za operaciju - dodao je on.

- Ovo je jedan od najsveobuhvatnijih koordinisanih napada koje sam lično ikada vidio. Logistika da se ovo izvede je nevjerovatna - dodao je on.

On ističe da je za ovu vrstu akcije trebalo aktivirati brojne obavještajne komponente.

- Ljudska inteligencija (HUMINT) bi bila glavni metod koji se koristi da se ovo izvede, zajedno sa presretanjem lanca snabdijevanja kako bi se izvršile modifikacije pejdžera - smatra zvaničnik Tajvana.

Koja je svrha napada?

Barem dio poruke Hezbolahu je jasan: "Možemo da vas nađemo bilo gdje, bilo kada, u danu i trenutku po našem izboru i to možemo da uradimo pritiskom na dugme - kaže glavni analitičar CNN-a za sprovođenje zakona i obaveštajne službe, Džon Miler (John Miller).

Operacija je također vjerovatno bila osmišljena da stvori visok nivo paranoje među članovima Hezbolaha, umanji njihovu sposobnost da regrutuju ljude i naruši povjerenje u vođstvo Hezbolaha i njihovu sposobnost da obezbijede svoje operacije i ljude.

Amos Jadlin, bivši šef izraelske vojne obavještajne službe i jedan od vodećih strateških stručnjaka u zemlji, rekao je da je napad pokazao "veoma impresivne sposobnosti prodora, tehnologiju i obavještajne podatke".

On je naveo na X da je ovako Izrael mogao poslati upozorenje Nasralahu.

- Izgleda da je cilj bio da se prenese poruka koja zaoštrava Nasralahovu dilemu - koliko je spreman da plati za nastavak napada na Izrael i podršku lideru Hamasa Jahju Sinvaru? - napisao je Iadlin.

"Organizacija, koja se ponosi tajnovitošću i visokim nivoom bezbjednosti, probijena je i razotkrivena", dodao je.

Upitan zašto je Izrael mogao pokrenuti takav napad, Kim Gatas, libanski novinar i pisac za časopis The Atlantic, rekao je za CNN da bi to mogao biti pokušaj da se Hezbolah natjera da se pokori i da jasno stavi do znanja da će porast njihovih napada na Izrael "naići će na još nasilja."

Ili bi to mogao biti "uvod u izraelsku kampanju velikih razmjera protiv Libana, u vrijeme kada se Hezbolah suočava sa haosom ovog najnovijeg veoma "naučnofantastičnog napada" na svoje snage.

Zašto bi Izrael ciljao Hezbolah?

Izrael, koji tek treba da javno komentariše smrtonosni incident, predvodi listu aktera sa namjerom da degradiraju Hezbolah, kažu stručnjaci.

Također je jedna u maloj grupi zemalja sa tehnološkom sposobnošću da se na takav način infiltrira u lanac snabdijevanja.

- Koja obavještajna služba ima demonstrativnu sposobnost da izvede ovakvu operaciju? To je veoma kratka lista sa Izraelom na vrhu - rekao je Miler.

Izrael je bio povezan ili optužen za prethodne daljinske napade u regionu. Stručnjaci veruju da su Izrael i Sjedinjene Države odgovorni za postavljanje složenog kompjuterskog virusa zvanog stuknet koji je uništio centrifuge u iranskom nuklearnom postrojenju 2009. i 2010. godine.

Iranski nuklearni naučnik ubijen je 2020. u Teheranu uz pomoć daljinski kontrolisanog automatskog oružja, koje je bilo u vozilu koje je navodno koristilo softver za prepoznavanje lica. Ove godine, lider Hamasa Ismail Hanije ubijen je eksplozivnom napravom skrivenom u kući u kojoj je odsjeo u iranskoj prijestonici. Iran je za atentate okrivio Izrael.

Napad koji se dogodio u utorak podgrijao je tenzije u regionu koji "već gori". Neprijateljstvo između Izraela i Hezbolaha produbilo se od Hamasovih napada 7. oktobra na Izrael.

Hezbolah, koji ima zavidne zalihe oružja, govorio je kako izvode napade na Izrael u znak solidarnosti sa Hamasom i Palestincima u Gazi.

Svjetski lideri su se trudili da spriječe eskalaciju. Američki sekretar za odbranu Lojd Ostin (Loyd Austin) razgovarao je dva puta sa svojim izraelskim kolegom, izraelskim ministrom odbrane Joavom Galantom (Yoav Gallant), prema riječima dvojice američkih zvaničnika odbrane.

Zvaničnik nije precizirao kada su pozivi održani. Iako su njih dvojica u redovnom kontaktu, neuobičajeno je zakazati dva poziva u jednom danu i pokazuje koliko ozbiljno SAD gledaju na trenutnu situaciju, prenosi CNN.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.