BIVŠA KANCELARKA

Memoari Merkel: Branila je svoju migrantsku politiku i bliske veze s Rusijom

Realnost je da je "Rusija, sa Sjedinjenim Državama, jedna od dvije glavne nuklearne sile u svijetu", tvrdi Merkel

Angela Merkel. Platforma X

A. O.

26.11.2024

Bivša njemačka kancelarka Angela Merkel (70) u svojim memoarima "Sloboda", koji su objavljeni u utorak na 30 jezika, brani svojih šesnaest godina na čelu najveće evropske ekonomije.

Naime, ona je optužena da je bila previše meka prema Rusiji, ostavljajući Njemačku ovisnom o jeftinom ruskom plinu i izazivajući previranja i uspon krajnje desnice svojom politikom otvorenih vrata prema migrantima.

Merkel je ostavku podnijela 2021. godine.

Njena autobiografija objavljena je dok ratovi bjesne u Ukrajini i na Bliskom istoku, novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp (Trump) se vraća u Bijelu kuću, a Njemačka se suočava sa vanrednim izborima nakon što se njena vladajuća koalicija raspala ovog mjeseca.

Miran stil

Inače, bivša kancelarka ostala je zapamćena po svom mirnom i nepokolebljivom stilu vođenja, odbacuje krivicu za bilo kakva trenutna previranja, u autobiografiji od 736 stranica koju je napisala zajedno s dugogodišnjom savjetnicom Biate Bauman (Beate Baumann).

Nakon godina izvan očiju javnosti, dala je više intervjua za medije, osvrćući se na svoje djetinjstvo pod istočnonjemačkim komunizmom i napete susrete s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i američkim Donaldom Trampom, za koje je smatrala da su "zaokupili političare s autokratskim i diktatorskim tendencijama".

Merkel je u memoarima, dala uvid u svoje misli i postupke, uključujući i masovan priliv migranata 2015 godine., koji je definisao posljednje godine njenog vodstva.

Osim toga, ona piše u francuskom izdanju knjige, "nedostatak radne snage čini legalnu migraciju neophodnom zbog brzog starenja Njemačke".

Njena hrabra izjava u to vrijeme "wir schaffen das" na njemačkom ili "mi to možemo" bila je "banalna" izjava s porukom da "gdje postoje prepreke, moramo raditi na njihovom prevazilaženju", tvrdi ona. O AfD-u upozorava glavne njemačke stranke da ne usvajaju svoju retoriku "bez predlaganja konkretnih rješenja za postojeće probleme", upozoravajući da će s takvim pristupom mainstream pokreti "propasti".

Odnosi s Putinom

Merkel je govorila i o odnosima sa Putinom.

Ona opisuje ruskog lidera kao "čovjeka koji je stalno na oprezu, koji se boji da bude maltretiran i uvijek spreman da udari, uključujući i igrajući svoju moć sa psom i tjerajući druge da čekaju". Ovdje se prisjetila situacije kada je Putin doveo labradora u prostoriju gdje se nalazila Merkel iako je znao da se ona boji pasa.

Ipak, kaže da je "uprkos svim poteškoćama" bila u pravu "što nije dozvolila da se prekinu kontakti sa Rusijom... i da je očuvala veze i kroz trgovinske odnose".

Realnost je da je "Rusija, sa Sjedinjenim Državama, jedna od dvije glavne nuklearne sile u svijetu", tvrdi Merkel. Također, Merkel brani svoje protivljenje ulasku Ukrajine u NATO na samitu u Bukureštu 2008. godine, smatrajući iluzornim misliti da bi je status kandidata zaštitio od Putinove agresije.

Nakon samita, prisjeća se kako je odletjela kući s osjećajem da "mi u NATO-u nismo imali zajedničku strategiju za obračun sa Rusijom". Također, kada je riječ o nuklearnoj energiji, mišljenja je da njemačko postupno ukidanje može "potaknuti hrabrost u drugim zemljama" da slijede taj primjer.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.