U Gruziji se nastavljaju protesti protiv obustave pregovora o pristupanju Evropskoj uniji (EU) do 2028. godine, javlja Anadolu.
Demonstranti koji su kritikovali odluku premijera Iraklija Kobakhidzea da obustavi pregovore o pristupanju EU na četiri godine nastavili su proteste i u srijedu.
Hiljade demonstranata sinoć se ponovo okupilo ispred parlamenta, uzvikujući antivladine parole i noseći zastave EU i Gruzije.
Demonstranti su zatvorili za saobraćaj ulicu Shota Rustavelija ispred zgrade Parlamenta.
Policijske racije
Gruzijska policija u srijedu je izvršila raciju u uredima jedne opozicione stranke i uhapsila njenog lidera u pokušaju da uguši val masovnih protesta.
U srijedu je opoziciona stranka Koalicija za promjene saopćila da je policija upala u njene kancelarije i privela njenog lidera Niku Gvaramiju.
Gruzijski mediji su objavili da je policija upala i u kancelarije nekoliko drugih opozicionih grupa i nevladinih organizacija.
Teimuraz Kupatadze, direktor Centralnog odjeljenja kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova, izjavio je da su tokom jučerašnjih pretresa priveli sedam osoba optuženih za organizovanje nasilja na demonstracijama.
Kupatadze je naveo da su tokom pretresa u partijskim kancelarijama oduzete zaštitne kacige, pirotehnička sredstva, molotovljevi kokteli, boje i električna oprema.
Reakcije zvaničnika
Američki State Department saopćio je da su strateški odnosi sa Gruzijom suspendovani.
Nova visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaja Kalas (Kallas) najavila je podršku demonstrantima koji su kritikovali odluku gruzijskog premijera Kobakhidzea da obustavi pregovore.
Džeremi Lorens (Jeremy Laurence), glasnogovornik visokog komesara Ujedinjenih nacija (UN) za ljudska prava, pozvao je vlasti da "poštuju pravo na mirno okupljanje" nakon što je policija više puta intervenisala suzavcem tokom demonstracija u Gruziji.
Baltičke zemlje su također najavile da će uvesti zabranu ulaska nekim visokim predstavnicima gruzijske vlade.
Kontroverzni zakon
Tenzije su eskalirale nakon usvajanja kontroverznog zakona o "Transparentnosti stranog utjecaja", za koji kritičari tvrde da ograničava političke slobode.
Najava Vlade da obustavlja pregovore o pridruživanju EU uslijedila je nekoliko sati nakon što je Evropski parlament usvojio rezoluciju u kojoj se kritikuje prošlomjesečno glasanje, koje su opisali kao "ni slobodno ni pošteno".
EU je Gruziji dao status kandidata u decembru 2023. godine pod uslovom da ispuni preporuke bloka, ali je stavila na čekanje pristupanje i prekinula finansijsku podršku ranije ove godine nakon usvajanja zakona o "stranom utjecaju" koji se smatra udarcem demokratskim slobodama.
Zastupnici EU pozvali su na ponavljanje parlamentarnih izbora u roku od godinu dana pod temeljnim međunarodnim nadzorom i od strane nezavisne izborne administracije. Takođe su pozvali EU da uvede sankcije i ograniči formalne kontakte s Vladom Gruzije.
Kobakhidze je takođe rekao i da će Gruzija odbiti sve budžetske grantove EU do kraja 2028. godine.