"HISTORIJSKI TRENUTAK"

Na ovo su čekale 13 godina: Bugarska i Rumunija postale punopravne članice šengenske zone

U potpunosti u Šengenu, gdje pripadate, poručila je Fon der Lajen

Bugarska i Rumunija u Šengenu. Tanjug.rs

E. Ć.

prije 5 dana

Bugarski predsjednik Rumen Radev rekao je kako je ova zemlja ulaskom u Šengen zonu ostvarila jedan od svojih strateških ciljeva, naglašavajući značaj za građane i razvoj bugarske privrede.

- Historijski trenutak - istakao je premijer zemlje Dimitar Glavčev.

Sigurnija i ujedinjenija Evropa

Ursula fon der Lajen (von der Leyen), predsjednica Evropske komisije, čestitala je Bugarskoj i Rumuniji na tome što su od danas punopravne članice šengenske zone slobodnog putovanja Evropske unije.

- U potpunosti u Šengenu, gdje pripadate - navela je Fon der Lajen.

Čestitka Bugarskoj i Rumuniji stigla je i iz Evropskog parlamenta.

- To je zasluženo. Jači Šengen označava sigurniju i ujedinjeniju Evropu - poručila je Roberta Metsola, predsjednica Evropskog parlamenta.

Bugarska i Rumunija su danas ukinule kopnene granične kontrole i postale punopravne članice šengenske zone slobodnog putovanja Evropske unije, pridruživši se proširenom bloku zemalja čiji stanovnici mogu da putuju bez provere pasoša.

Inače, Bugarska i Rumunija su na ovaj momenat čekale 13 godina.

Odmah nakon ponoći, vatromet je obasjao nebo na prelazu u blizini bugarskog pograničnog grada Ruse, dok su bugarski i rumunski ministri unutrašnjih poslova Atanas Ilkov i Katalin Predoju simbolično podigli barijeru na Mostu prijateljstva koji se prostire na rijeci Dunav, piše Reuters.

Glavna tranzitna tačka

Prelaz je glavna tranzitna tačka za međunarodnu trgovinu, a uska grla su uobičajena.

Provjere putovanja vazdušnim i morskim putem iz Bugarske i Rumunije ukinute su u martu 2024. godine, ali su provjere na kopnu nastavljene sve dok Austrija prošlog mjeseca nije odustala od veta koji je zadržala na osnovu toga da je potrebno više uraditi da se zaustavi neregularna migracija.

Podsjetimo, granične kontrole između Francuske, Njemačke, Belgije, Nizozemske i Luksemburga prvi put su ukinute 1985. godine.

Kada je riječ o šengenskom prostoru, sada pokriva 25 od 27 država članica EU, kao i Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švicarsku. Dvije članice koje nisu članice šengenske zone su Irska i Kipar.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.