Srčana oboljenja su među vodećim uzrocima smrti u svijetu, pa i kod nas, a, prema statističkim podacima koji se već duže vrijeme ne mijenjaju, u BiH zbog bolesti srca svakih sat vremena jedan ljudski život se gasi.
Zbog toga nevjerovatno zvuči podatak da više od 2,1 milion stanovnika FBiH liječi samo 50 kardiologa. Radi se o podacima iz prošle godine, a, sudeći po općoj situaciji u državi, temama koje dominiraju u javnom prostoru, onome što su prioriteti za vlast, logičnim se čini zaključak da ih je danas manje. I ljekara i stanovnika koji glavom bez obzira bježe od šizofrenog ambijenta u kojem golim okom vidimo da tonemo i nestajemo, dok nas uvjeravaju da nam je dobro i da napredujemo.
Godinama već svjedočimo trendu ubrzanog odlaska stanovništva te da su na čelu kolone nezadovoljnih, koji u Evropi i širom svijeta traže svoje mjesto pod suncem, upravo zdravstveni radnici.
Čujemo i najave da će za njima i značajan broj studenata medicine, čim završe studij u BiH. Nezadovoljni zbog mračne perspektive, materijalnog, ali i svakog drugog statusa u koji su ih doveli oni što su za sve ove godine samo o vlastitom statusu iskreno brinuli i na njemu marljivo radili.
Jasno je da privilegije u kojima uživaju ne žele podijeliti s ljekarima niti bilo kim drugim, moglo je biti drugačije, ali ovakva kakva jeste, BiH danas ne može parirati Njemačkoj ili Kataru, gdje već rade i prema kojima se spremaju bh. zdravstveni stručnjaci, ali činjenica da se punih 12 godina čak ni zastarjeli zakonski okviri u FBiH nisu željeli promijeniti govori o potpunoj neodgovornosti i nebrizi društva u kojem ljudski životi ne vrijede mnogo.
Dok nepravda i strah od sadašnjosti i budućnosti načinju i najzdravija srca i krvotoke, o njihovom stanju u pet kantona brine po jedan kardiolog, Sarajevo ima jednog na 19.000 stanovnika, Livno nema nijednog kardiologa, pacijenti mjesecima čekaju dijagnostičke pretrage... U punom su broju i sastavu jedino vlade i parlamenti, zbog čije nebrige, neznanja i nerada i bolujemo, ali i umiremo.