Generalna skupština Ujedinjenih naroda stavila je, kako kažu majke Srebrenice, pečat ispod bolne istine s kojom žive i od koje umiru posljednjih 29 godina. Ali i sramote, divljaštva i nehumanosti onih koji su u genocidu na bilo koji način učestvovali.
Usvajanjem Rezolucije o Srebrenici genocid iz jula 1995. bit će zauvijek sačuvan od zaborava, svih pokušaja negiranja i relativiziranja, a 11. juli bit će datum kada će se cijeli svijet sjećati žrtava i najvećeg zločina na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.
Uprkos činjenici da je protiv usvajanja ovog dokumenta glasalo 19, a da je suzdržano, iz različitih razloga, bilo 68 zemalja svijeta, Rezolucija je usvojena i odnosit će se na sve države članice UN-a. Jaka, oštra i opasna diplomatska ofanziva Rusije, Srbije i RS doživjela je potpuni krah. I tokom glasanja o ovom dokumentu ostale su u društvu nekolicine država poput Bjelorusije, Sjeverne Koreje, Sirije, Nikaragve, Konga ili Kine.
Ne treba sumnjati da naivnih i zlih ima i da će ih biti, ali, iako su političari atmosferu doveli do usijanja, u narod unijeli nervozu i strah, nakon usvajanja Rezolucije došao je... petak.
Nisu pomogli ni Dodikove specijalne jedinice i oklopna vozila u Srebrenici, jer stanovnici ovog grada, kako su nam jučer i sami kazali, iznad svega žele mir. Demonstracija sile u ranjenoj Srebrenici, kao i ponovno negiranje genocida i otvaranje nezacijeljenih rana, neka su na obraz Dodiku i onima koji ga slijede.