Na depou RiTE „Ugljevik“ više nema uglja, pa je zbog toga ova termoelektrana obustavila proizvodnju električne energije 30. novembra. Kao razlog obustave rada naveden je nedostatak sirovina. To je vrlo neobično, jer ako ijedna zemlja ima uglja, onda je to BiH. Štaviše, BiH ga u velikoj mjeri izvozi.
Obustavljanje proizvodnje nije samo gašenje postrojenja i nikom ništa. Šteta je gotovo pet GW dnevne proizvodnje električne energije, odnosno blizu 550 hiljada maraka. Troškovi ponovnog pokretanja proizvodnog procesa iznosit će približno 100 hiljada maraka. Ukupni dug preduzeća zaključno s prošlom godinom bio je gotovo 200 miliona maraka. Nedavni remont preduzeća odrazio se i na poslovanje, pa je tako za prva tri kvartala ove godine ovo preduzeće prijavilo gubitak od blizu 30 miliona maraka. Uprava nije mogla ni da spriječi povećanje rashoda, pa su tako i oni porasli za nekoliko miliona.
Ali, nevolja nikad ne dolazi sama.
Sporazumom koji je potpisan početkom ove godine, usaglašeno je da RiTE „Ugljevik“ sve dok radi isporučuje Sloveniji jednu trećinu proizvedene električne energije. Arbitražni spor koji je Slovenija pokrenula po osnovu prijeratnih ulaganja u RiTE „Ugljevik“ trajao je duže od 15 godina, a okončan je u januaru. Odluka o isplati 67 miliona eura (plus kamate u iznosu od 58,2 miliona eura) Slovencima, postala je pravosnažna. Entitetski ministar energetike i rudarstva Petar Đokić pohvalio je tadašnje potpisivanje sporazuma sa Slovencima. Devet mjeseci poslije elektrana je stala s radom. Vlada RS se prije nekoliko dana kod tajnog kreditora zadužila za još 100 miliona eura, isto onoliko koliko je i dug RiTE "Gacko" Elektroprivredi Hrvatske, koji bi mogao bi ugušiti ovo preduzeće.
Da li će ugroženo biti snadbijevanje električnom energijom u RS i šta će značiti obustava rada za radnike i lokalnu zajednicu, vrijeme će pokazati. Pitanja je mnogo, a odgovora zasad nema. Moglo bi se postaviti i pitanje da li vlasti RS, zapravo, planski uništavaju RiTE „Ugljevik“.