Goraždanin Emir Geca sa pjesmom "Svjetski putnik" pobjednik je 23. internacionalnog festivala "Šta se pjesmom sanja", koji je održan u Goraždu. Autor teksta pobjedničke kompozicije je Slavko Klisura, a aranžmana Adnan Mušanović.
"ŠTA SE PJESMOM SANJA"
Drugo mjesto podijelili su Nasr Aleta i njegova "Šašnuta pjesma" i Merjem Obuća sa pjesmom "Kad dijete pjesmu piše”
Pobjednik Festivala Emir Geca. A. Bajramović
Goraždanin Emir Geca sa pjesmom "Svjetski putnik" pobjednik je 23. internacionalnog festivala "Šta se pjesmom sanja", koji je održan u Goraždu. Autor teksta pobjedničke kompozicije je Slavko Klisura, a aranžmana Adnan Mušanović.
Drugo mjesto podijelili su Nasr Aleta i njegova "Šašnuta pjesma" i Merjem Obuća sa pjesmom "Kad dijete pjesmu piše". Stručni žiri treću nagradu dodijelio je Ermi Hubanić za izvedbu kompozicije "Moja porodica" i Maši Jagodić za "Baladu o jesenjem listu".
Prema ocjenama dječjeg žirija prvo mjesto zauzeli su Amila Uhota i Emir Delahmet sa pjesmom "Mi vas mnogo volimo", druge su bile Hana Sijerčić ("Djeca srcem pišu") i Nadja Mašić ("Djevojčica i violina"), dok je treća nagrada pripala Džanu Garčeviću ("Majmun Žiki") i Luni Stojkovskom ("Sakam da sum").
Nagrada za najbolju muziku dodijeljena je Milivoju Iliću iz Srbije, a autor najboljeg teksta je Slavko Klisura. Adina Drakovac imao je najbolji scenski nastup, a najbolji stajling Amna Hendo, za najboljeg debitanta proglašena je Iman Dučić, a najjači aplauz dobila je Hatidža Hodžić. Dodijeljene su i nagrade izvođaču festvalske himne "Goraždanska dječica" Ajri Borovac i najmlađoj učesnici Ermi Hubanić.
Na festivalu je nastupilo 14 izvođača iz BiH i Sjeverne Makedonije. Iako su bili najavljeni, izostali su učesnici iz Bugarske. Generalni pokrovitelj festivala je Grad Goražde, a manifestaciju je podržalo i Ministarstvo za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport Bosansko-podrinjskog kantona.
Uprkos teškim vremenima, Centar za kulturu nastavio je tradiciju festivala osnovanog ratne 1994. godine.
Klisura: Lijepa značka na grudima grada. A. Bajramović
- Festival je započet u ratu, u vrijeme kad je kultura predstavljala jedan vid našeg otpora – kaže Slavko Klisura, ovogodišnji dobitnik posebnog priznanja za doprinos očuvanju i promociji dječije pjesme i ogromnu ljubav prema djeci.
Od osnivanja Festivala do danas Klisura je napisao i mališanima poklonio tekstove za 37 pjesama, koje su izvedena na protekle 23 manifestacije.
- Vrijednost festivala "Šta se pjesmom sanja" je višestruka. Prvo što je to goraždanski festival i što spada u red uspješnijih festivala dječije pjesme na Balkanu, zatim što njeguje stvaralaštvo za djecu, koje je u ovom vremenu potisnuto, zaboravljeno a negdje ga nema nikako. I treće, on ima i faktor integracija, jer povezuje umjetnike, tekstopisce, autore muzike i aranžmana sa ovih prostora, a što je najvažnije, povezuje djecu – ističe Klisura.
Zbog toga što predstavlja pravu riznicu dječije pjesme i svih svojih vrijednosti ova manifestacija, ali i ustanova koja je organizira, morala bi imati mnogo veću podršku.
- Ovo je jedna lijepa značka na grudima grada, koju često zaboravljaju ovi jesu ili nisu političari. Ponekad dođu da se uslikaju, a festivalu ne daju značaj koji bi trebao imati. Uposlenici Centra za kulturu svih ovih godina široko otvaraju srca, u skladu sa mogućnostima koje imaju, ali festival nema podršku ni od Gradske uprave, a posebno kantonalnih vlasti, a o višim nivoima da i ne govorim. Kultura je na marginama po svemu, prije sve po odnosu prema Centru za kulturu, jer je i ova ustanova svedena na priču koja traje od 1996., da je kultura potrošnja, a ne nadgradnja. Veliki broj uposlenih izdvaja pare za kulturu, koje idu negdje drugo, a prije svega za plate političara – ističe Klisura.