Triput sam se povlačio, svojom voljom, nakon pobjeda i ne mislim da iko može da me sruši od političke konkurencije, rekao je u intervjuu za BBC na srpskom predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.
Đukanović je, na pitanje novinara BBC-ja, ko će ga srušiti s vlasti, dao jasan odgovor.
- Neće me srušiti niko! Ja sam se triput povlačio, svojom voljom, nakon pobjeda i ne mislim da iko može da me sruši od političke konkurencije - istakao je Đukanović.
Navodi da opozicija ni danas nije shvatila da su neka pitanja trajno sklonjena s dnevnog reda, prenosi Antenam.net.
- Crna Gora je obnovila državnost, stala je na put euroatlantskih vrijednosti i prešla značajnu dionicu ulaskom u NATO, ekonomski je najrazvijenija u svojoj historiji - ocijenio je Đukanović.
Novinar BBC-ja navodi da se protesti koje predvodi grupa građana "Odupri se - 97000" uopće i ne pozivaju na te teme.
- U pravu ste, pojavno je to tako izgledalo. Upozoravao sam da se pod plaštom građanskog protesta ispostavljaju politički zahtjevi - rekao je Đukanović.
Ističe da mu je prihvatljiv i takav izazov, kao i da je spreman na dijalog s onima koji traže promjene, ali njihove zahtjeve tumači na svoj način.
- Svi njihovi zahtjevi se mogu svesti samo na jedan - vi ga zovete zarobljenost institucija, a ja sam ga pročitao ovako: predugo ste na vlasti i potrebno je da odete i ustupite mjesto nama. Krajnje mi je problematično da želite snaženje države tako što ćete prethodno urušiti ključne institucije - objašnjava Đukanović.
Kako piše BBC, on iza protesta vidi ono što prepoznaje kao svog starog rivala - "trokraku strukturu destrukcije", u koju ubraja opoziciju, nezavisne medije i dio civilnog društva.
- Ne mislim da je opozicija najmoćniji dio te infrastrukture - najjači dio su tobože nezavisni, a zapravo opozicioni mediji koji, pod plaštom slobode mišljenja i izražavanja, vode kontinuiranu prljavu kampanju protiv vlasti u Crnoj Gori, u čijem rušenju bi moj odlazak bio prvi korak - kaže Đukanović.
Potencijalni trag slabosti Đukanović nalazi - u vlastitim redovima.
- Najveća opasnost za rušenje politike koju personificiram su naše slabosti. Uspjet ćemo ukoliko budemo znali da se sačuvamo od naših slabosti i nastavimo dobru praksu sistematskog obnavljanja naših kapaciteta - kaže crnogorski predsjednik.
BBC na srpskom navodi da su se Podgorica i Beograd politički, u posljednje vrijeme, značajno udaljili - posljednji susret dvojice predsjednika je onaj Filipa Vujanovića i Tomislava Nikolića 2015. u Podgorici, a premijerski Aleksandra Vučića i Duška Markovića u Beogradu u februaru 2017.
- Primijetio sam da izostaju zvanični sastanci i to jeste neobično. Mi u Crnoj Gori nismo bili napadni, ali smo u svakoj prilici pokazivali spremnost da budemo akteri bilateralnog susreta na najvišem nivou. Uvažavamo okolnosti da je Srbija cjelinom pažnje državne politike zaokupljena rješavanjem pitanja s Kosovom i nismo insistirali na susretu radi susreta jer ništa u našim odnosima ne gori - rekao je Đukanović.
Kaže da se s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem sastao na sigurnosnom forumu u Minhenu u februaru 2019. godine, dok su se telefonom čuli polovinom aprila, dva dana prije ovog intervjua.
BBC navodi da je diplomatska hladnoća praćena vrelom ofanzivom provladine tabloidne štampe i televizija u Srbiji prema crnogorskom državnom vrhu koji je optuživan za podrivanje srpske politike, ponajviše na pitanju Kosova koga Crna Gora priznaje kao nezavisno, kao i odnosa prema srpskoj zajednici u Crnoj Gori.
- Registrirao sam sve to - u više ciklusa sam u prethodnom periodu prolazio kroz takav odnos srbijanske političke javnosti i medijske scene. Da li to budi sumnje kod mene i upućuje na određene pretpostavke? Da. Valjda znate da nisam naivan čovjek. Ali nisam ni plašljiv niti tome dajem preveliki značaj. Znam da je za uspjeh politike najvažnije dobro uraditi posao kod kuće. Nagledao sam se tih promjena raspoloženja iz određenih dijelova beogradske političke i medijske scene i mogu da pretpostavim da će doći faza u kojoj će pisati potpuno prijateljski i o Crnoj Gori i o meni - zaključio je Đukanović.