Nedavno imenovanje Metjua Palmera (Matthew) za specijalnog izaslanika Stejt departmenta za zapadni Balkan pokazuje koliko je američkoj diplomatiji važno nalaženje rješenja za dugotrajno pitanje odnosa Srbije i Kosova, smatra general američke vojske u penziji Bendžamin Hodžis (Benjamin Hodges), koji je veoma angažiran u vezi s tim pitanjem.
U razgovoru za Glas Amerike Hodžis je, također, pozdravio obnovljena nastojanja SAD da doprinesu rješavanju ne samo zamršenih odnosa Srbije i Kosova već i stabilizaciju šireg regiona, uključujući Bosnu i Hercegovinu, kao i učvršćivanje evropskog puta Sjeverne Makedonije.
General Hodžis učestvovao je na godišnjoj konferenciji Centra za analizu evropske politike sa sjedištem u Vašingtonu. Prvo pitanje koje smo mu postavili odnosilo se na važnost postavljenja zamjenika pomoćnika državnog sekretara Metjua Palmera za specijalnog izaslanika za zapadni Balkan. Hodžis smatra da to imenovanje naglašava odlučnost američke strane da se riješi naizgled nerješivi spor.
- Palmerovo imenovanje važno je iz dva razloga. Prvo, dokaz je ozbiljnosti odnosa Amerike prema regionu. Kada SAD upućuju specijalnog izaslanika, to je poruka svim stranama da nam je stalo da pomognemo rješavanju pitanja. A kada je osoba kalibra i kvaliteta kao Palmer, to je također signal koji svi mogu da protumače - da se ne radi o rutinskom popunjavanju mjesta već o ličnosti od velike vrijednosti. Sve u vezi s njim je pozitivno.
Prema Hodžisovim riječima, cjelokupan region zapadnog Balkana je izuzetno važan.
- Region je dio nadmetanja velikih sila. Smatram da Moskva poduzima koliko god može da teren ostane nestabilan. Nije zainteresirana za bilo kakvo stabiliziranje regiona. Sjedinjene Države bez sumnje moraju da se angažiraju. Stvari se neće same od sebe popraviti - kaže Hodžis i dodaje:
- Želim da istaknem da su američki vojnici raspoređeni na Kosovu još od 1999. Njihova dužnost je stabilizacija i jačanje sigurnosti u ovom regiona. Prilike nisu savršene, ali nesporno je da kada Amerika vojno, što znači odlučno, stane iza nečega, spremna je i da uloži značajna sredstva. Američki vojnici su još tu, većina u vojnoj bazi Bondstil. Oni svojim prisustvom sada, također, stvaraju siguran prostor, u kojem izabrani zvaničnici dvije strane mogu da poduzimaju potrebne korake.
Hodžis često ponavlja da je jedan od ključnih uvjeta za uspjeh razgovora Beograda i Prištine stvaranje prostora u kojem predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski lider Hašim Tači mogu da vode pregovore bez vanjskih ili unutrašnjih pritisaka s bilo čije strane.
Upitan jesu li tačne vijesti iz kuloara da Vašington priprema određene ekonomske aranžmane i za Srbiju i za Kosovo, Hodžis je odgovorio:
- Neophodan je konkretan ekonomski poticaj koji Vučić i Tači mogu odmah da pruže svojim građanima, kao dokaz da uspješan rasplet spora utire put do boljeg života i višeg standarda. Amerika i Evropa, upravo u tom smislu, treba da pruže pomoć. To je uvjet da poruke dvojice lidera budu i kredibilne kada narodu obećavaju da put na koji ih kao lideri pozivaju - vodi tome.
U međuvremenu, dosadašnji neuspjesi predsjednika Vučića i Tačija da postignu dogovor o normalizaciji samo su pojačali strepnje od diplomatske stagnacije, političkog radikalizma i regionalne nestabilnosti, zaključuje Bendžamin Hodžis.