Neistinita je tvrdnja objavljena jutros sinhronizirano u više medija u Republici Srbiji prema kojoj je proteklih dana počelo, „po nalogu policije“, kopanje kanala na granici sa Srbijom, i to kako bi se navodno „spriječio dolazak vjernika iz Srbije na litije“, saopćeno je iz Vlade Crne Gore.
- Istina je da se zaprečavanje tzv. divljih prijelaza na državnoj granici Crne Gore i Republike Srbije izvodi u skladu s predviđenom dinamikom koju su usaglasile dvije države.
Crna Gora i Republika Srbija vodile su od 7. marta 2011. pregovore koji su rezultirali zaključenjem međudržavnog Sporazuma o reguliranju režima pograničnog saobraćaja i više sporazuma o graničnim prijelazima i pograničnom saobraćaju između Crne Gore i Republike Srbije.
Sporazumima koji su potpisani, ratificirani u obje države i koji su stupili na snagu popisana su i prijelazna mjesta za prelaženje državne granice van službeno otvorenih graničnih prijelaza kako bi stanovništvu nastanjenom u pograničnim općinama Crne Gore – Pljevlja, Bijelo Polje, Petnjica i Rožaje, i Republike Srbije – Priboj, Sjenica, Tutin i Novi Pazar bilo olakšano kretanje i prelaženje zajedničke državne granice u namjeri da razvijaju i unapređuju privrednu, obrazovnu, zdravstvenu, socijalnu, kulturnu, sportsku i druge vidove saradnje, uvažavajući da je saradnja između stanovništva pograničnih područja osnov dobre saradnje susjednih država - navodi se u saopćenju.
Dvije države usaglasile su i dinamiku zaprečavanja puteva pogodnih za nezakonit prelazak državne granice.
- Na sastanku održanom u Podgorici 19. marta 2019. konstatirano je da su rukovodioci graničnih policija obje države potpisali elaborat kojim je, kako je konstatirano na sastanku međudržavne Mješovite komisije, zadužene za praćenje provođenja odredaba sporazuma, održanom na Zlatiboru 22. novembra 2019. predviđeno zatvaranje 29 putnih pravaca i 30 tačaka, i to 16 u Republici Srbiji i 14 u Crnoj Gori.