Premijer Hrvatske Andrej Plenković nalazi se u Briselu u sklopu samita NATO-a gdje je dao izjave na temu BiH i Strateškog kompasa.
- Vijeće je jučer prihvatilo zaključke na temu BiH. Strateški kompas je dokument koji daje okvir na području sigurnosti Evrope, a posebno je važno da je na prijedlog Hrvatske istaknuta ravnopravnost konstitutivnih naroda u BiH. To je jako dobro, cijela Evropska unija je prepoznala ustavnu arhitekturu u BiH. To će pomoći u završnoj fazi izmjena da se postigne konsenzus i to će biti poticaj svih lidera u BiH da se učine napori za postizanje kompromisa budući da su oni vitalni za stabilnost države - rekao je Plenković, prenosi N1.
Također, rekao je, u zaključcima se vrlo jasno daje signal da je Evropska unija spremna dodatno se angažirati s predstavnicima političkih stranaka u BiH te da se postigne dogovor u izbornom zakonu, te dodao je ovo dobrosusjedski i dobronamjerni napor Hrvatske kako bi se pronašla rješenja koja će omogućiti stabilnu BiH.
Upitan je i kako tumači vijest da je BiH odbacila sankcije Rusiji.
- Odmah su to objasnili. BiH polako dolazi u fazu izborne kampanje i sami od sebe su pokrenuli inicijativu da budu glavni inicijatori. To je nešto što se u normalnim okolnostima ne događa. Nema nikakvih dilema, danas će imati i konferenciju, moramo to malo detaljno ispitati. Ne bih ni ja dao da mi netko iz opozicije diktira politički tempo. To je kada meni na sastanak dođu oni iz opozicije i kažu da mi radimo PR. Za BiH je važnije ovo što se dogodilo danas - kazao je.
Na pitanje je li u sinoćnjoj raspravi bilo nekih rezervi zemalja poput Nizozemske i Njemačke, Plenković je rekao da samo Nizozemska ima tu cijelu liniju te da voli govoriti o onome što se tiče jednakosti svih građana.
- Problem je što ne poznaju kontekst BiH toliko dobro kao što je mi poznajemo. Kako godine prolaze, dolaze ljudi koji ovo znaju iz druge ruke i nemaju nikakve veze s onim što je bilo tamo - dodao je.
Ako je Dodik pokrenuo nešto što izgleda kao separatizam i ako EU ima problema i to osuđuje, mnogi se pitaju kako to da je Čović saveznik Dodiku u BiH.
- Oni što postavljaju pitanja, neka traže odgovore. BiH je takva - kakva je. Naša je uloga relaksirati tenzije, obnoviti savezništvo i dovesti sve lidere da se taj dogovor postigne. Kad se to napravi, to će svi honorirati, no on ne smije ostati na onome na čemu smo sada. To nije normalno, ja njima svima kažem: Da ste vi na našem mjestu i da graničite tolike kilometre, isto bi govorili’. Hrvatska je tu da uzme BiH pod ruku i da što prije uđe u EU - rekao je Plenković, te dodao:
Ajmo gledati budućnost, imamo još vremena da se postigne politički dogovor, pogotovo u kontekstu ruske agresije. Postoji neko trusno područje u Evropi, a to je nama susjedstvo.