PREDSJEDNIK CRNE GORE

Đukanović: Crna Gora je suverena država, Evropa je naš dom

Mi jesmo naravno i Crnogorci i pripadnici drugih naroda, nacionalno gledano, jesmo i Balkanci, ali smo iznad svega odgovorni građani Evrope i imamo snažan interes da Evropa bude stabilna, kazao je Đukanović

Milo Đukanović. Screenshot

E. Ć.

20.4.2022

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović obratio se jučer na tribini na Pravnom fakultetu na temu "Crna Gora nakon raspada SFRJ – dostignuća, izazovi i perspektive".

Đukanović je tom prilikom poslao nedvosmislenu poruku, da svi koji su željeli da unište temeljne vrijednosti Crne Gore u tome nisu uspjeli.

- Evropa je naš dom. Mi jesmo naravno i Crnogorci i pripadnici drugih naroda, nacionalno gledano, jesmo i Balkanci, ali smo iznad svega odgovorni građani Evrope i imamo snažan interes da Evropa bude stabilna i da bude konkurentna na geopolitičkoj sceni. Zato stalno upozoravamo da je jedini dobar recept za razvoj i emancipaciju svih balkanskih država i društava integracija - kazao je Đukanović.


On je upozorio da Crna Gora ima mnogo upečatljivih upozorenja i iz ranije i iz novije historije da samoregulatorni mehanizmi na Balkanu nisu dovoljno pouzdani i da ih se mora oznažiti. Đukanović put osnaživanja tih mehanizama vidi u integracijama.

- Zato je između stabilnosti Balkana i evropske i evroatlantske integracije u mojoj percepciji apsolutno znak jednakosti. To mora probuditi Evropsku uniju i NATO da preuzmu odgovornost, da preuzmu svoju ulogu u odnosu na Jugoistočnu Evropu i zapadni Balkan i obezbjede dinamičnu integraciju i da podstaknu zapadnobalkanska društva, i zapadnobalkanske vlade na ozbiljniju posvećenost reformama, prije svega uspostavljanje pouzdanije vladavine prava, koja će nas kvalifikovati za život u ujedinjenoj Evropi - rekao je predsjednik Crne Gore.



Đukanović je rekao kako se u Crnoj Gori živi jedno novo političko vrijeme poslije 30. avgusta 2020. godine, kada je izabrana nova vlast.

- Jedna dugotrajna vladajuća koalicija je otišla u opoziciju i to je nešto što vjerujem svi možemo doživjeti kao blagodet i dokaz demokratskog zrijevanja jednog društva. Dakle promjena vlasti je u demokratiji uvijek prije svega šansa.

Očekujete da dolaze neki novi ljudi koji imaju nepotrošenu energiju, jer se nisu bavili napornim državnim poslovima, koji imaju ambiciju da se dokažu, koji imaju vjerovatno neko znanje i očekujete da će oni dati taj novi impuls budućem demokratskom društvenom razvoju države - istakao je Đukanović.


Naveo je da su s tim očekivanjima priznali rezultate izbora, iako je margina bila mala, svega 1.500 glasova je odlučilo pobjednika za 41. presudni mandat u crnogorskom parlamentu. Dodaje da, godinu dana poslije, Crna Gora ima opći konsenzus da je tu vladu trebalo što prije promijeniti.

- Kada kažem opći konsenzus, zaista je tako. Nije neočekivano da opozicija bude kritična protiv vlasti i da želi da skrati mandat vlasti, da želi da je smijeni. Ono što je neobično je da je i vladajuća koalicija željela da smijeni tu vladu, a u finalu smo dobili izvještaj Evropske komisije koja je učinke te Vlade kvalifikovala kao najgore u posljednjih deset godina od kako Crna Gora pregovara sa Evropom - kazao je Đukanović, prenosi CDM.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.