Premijer Hrvatske Andrej Plenković dao je izjavu medijima nakon sjednice vlade koja je održana u NSK. Plenković je na sjednici vlade izrazio saučešće porodici Periš nakon što je iz Beograda stigla potvrda da tijelo pronađeno u Dunavu pripada nestalom Mateju Perišu.
- Razgovarao sam jučer s njegovim ocem, žao nam je da se to dogodilo i zahvaljujem policiji Srbije na saradnji proteklih mjeseci. Još jednom u ime cijele vlade izražavamo našu sućut u ovom tragičnom događaju - rekao je Plenković.
Plenković je komentirao Milanovićeve izjave.
- Nastojim ne slušati i ne pratiti sve što on govori. Nažalost, ipak je izabrani predsjednik pa ga mediji prenose. Da je to rekao neko bez naslova, ne bi ga prenosili. Dobio sam signal od kolega da nas je nazvao izdajicama. Indikativno je da to po njegovim kriterijima govori čovjek koji je aktivno išao u kampanju u Sarajevo agitirati za izbor Željka Komšića protiv interesa BiH. Ni trunke, ni zanoktice vjerodojnosti onoga koji u crvenom šuškavcu odlazi u Sarajevo agitirati protiv HDZ-a BiH, za Željka Komšića. Kredibilitet mu je nula - kazao je.
Upitan je šta s ovakvom incijativom koja nije plod prethodnog usaglašavanja institucija zaduženih za vanjsku politiku.
- Imate izvornu tezu protiv širenja NATO-a. Ona dolazi u trenutku kada je Rusija napravila brutalnu vojnu agresiju na Ukrajinu i time srušila temelje sigurnosne arhitekture u Evropi. Cijeli zapadni svijet se solidarizirao s Ukrajinom. Radi li on to iz uvjerenja, ima li neki radni nalog ili je samo korisna budala koja ovo radi u interesu Moskve, meni to do kraja nije poznato. Ali mi je poznato da je izašao s tezom da Hrvatska kao članica NATO-a blokira dvije naše partnerice u trenutku kada one nakon decenija ustrajanja na neutralnosti donose unutar sebe strateške odluke da procjenjuju da je za njihovu sigurnost bolje da budu u sigurnosnom smislu pokriveni kišobranom koji se zove član 5 - dodao je.
Upitali su ga novinari: Prva Milanovićeva teza da je protiv NATO-a, druga teza su Hrvati u BiH. Hoće li njegova inicijativa pomoći Hrvatima u BiH ili će im odmoći?
- Naša vlada i diplomatija za razliku od njega učinila je gigantske korake da bi se emancipovalo pitanje Izbornog zakona i prava Hrvata u BiH. Ja tu temu pratim godinama iz različitih uloga i upoređujem naš angažman u odnosu na njega sada dok je predsjednik, ali još više i prije kao predsjednika vlade.
Smatra da Milanović kao premijer nije dizao temu Hrvata u BiH.
- Ne vidim da je kao premijer dizao ovu temu. Ako neke stranke među hrvatskim u BiH misle da će im prijetnje i blokade pomoći, bojim se da nisu u pravu. Oni su u teškoj situaciji. Milanović ovo radi da bi naštetio politički HDZ-u u Hrvatskoj, ali i HDZ-u u BiH. Agenda mu je ne pomoći, ali iskoristiti i izrabiti loš položaj Hrvata u BiH da bi se dovelo do razlika, raslojavanja unutar sabora, oslabila politička baza u BiH. Iz pakosti želi naštetiti meni i HDZ-u - mišljenja je Plenković.
Kaže da ako je postojala želja da se pomogne, onda se to ne radi vrijeđanjem.
Govori da smo mi servilni. Blokirao je Švedsku i Finsku i poslao prorusku poruku, protiv cijelog Zapada i članica NATO-a, da u ovom trenutku staje u interesu neširenja NATO-a i na stranu Rusije. Ovo su ozbiljne, vrlo duboke, jako nesmotrene akcije koje podnosi bez da se dogovarao s nama."
Plenković je rekao da je Milanoviću u februaru pisao da se nađu i rasprave o invaziji na Ukrajinu.
- Zbog Milanovićevih izjava NATO nas gleda čudno, traži od nas da to riješimo. Za razliku od njega imamo politiku koja je odgovorna, koja prije svega vodi računa o interesima i reputaciji Hrvatske. Je li veleizdajnička politika ako vam je kreditni rejting u smeću? Je li veleizdajnička politika ako ideš u Sarajevo lobirati za Komišća? Ja to ne govorim, a mogao bih svaki dan - rekao je.
Smatra da se Hrvatsa dovela u u poziciju da partneri iz NATO-a ih gledaju čudno zbog Milanovićevih izjava.
- Znate kako sad gledaju na nas, na vladu? "Možete li vi ovo nekako riješiti da to više ne čujemo", tako oni misle o nama sada - zaključio je.