Premijer Hrvatske Andrej Plenković otvorio je danas Međunarodnu konferenciju Dubrovnik Forum na kojem sudjeluje 40-ak ministara, pomoćnika ministara, državnih sekretara uglavnom iz zemalja južne, jugoistočne i srednje Evrope, ali i predstavnici nekih evropskih institucija, međunarodnih organizacija te poslovnog sektora.
Otvarajući ovaj forum, Plenković je rekao da su ruskom invazijom na Ukrajinu bitno izmijenjene globalne okolnosti, s pogubnim posljedicama ne samo za Ukrajinu već i za sve u Evropi.
- Ovo su vrlo nesretne okolnosti za gospodarstvo, energetiku i krizu s hranom koja je u punom zamahu - rekao je Plenković.
Kako je naveo, veliki rast cijena energenata nas je stavio u položaj kada moramo djelovati zajednički i intervenirati nacionalno kako bi naše industrije imale dovoljno izvora energije te kako bi domaćinstva mogla spojiti kraj s krajem.
Kazao je da je hrvatska vlada stoga donijela paket u vrijednosti pet milijardi kuna kako bi pomogla domaćinstvima te malim i srednjim poduzećima.
Govoreći o Ukrajinu, podsjetio je i da je Hrvatska bila žrtva agresije i da se prije 30 godina također susretala s istom retorikom, negacijom nacionalnog identiteta i tzv. etiketom denacifikacije.
- Podržali smo Ukrajinu politički, diplomatski, ekonomski, financijski i vojno i tako ćemo činiti i dalje s našim partnerima i saveznicima na Zapadu, a također smo pružili utočište pružili za preko 20.000 ukrajinskih izbjeglica - rekao je Plenković.
Politička podrška koju je Hrvatska dala Ukrajini status kandidata za EU, na Evropskom vijeću prije dvije sedmice, bila je kruna napora zajedno s prijateljima, prema Ukrajini, istaknuo je on.
Mjere koje su poduzete prema Rusiji su, kako je rekao, bile "brze, jake i rigorozne", ističući važnost međunarodnog prava.
- Međunarodni poredak zasnovan na vladavini prava je važan. Ovo je u suštini sukob između demokracija i autoritarnih režima i moramo znati da je to ključ onoga čemu trenutno svjedočimo - rekao je šef hrvatske vlade, dodajući da "živimo u vremenu kada je sukob tako vidljiv i opipljiv".
Po njemu, više je čimbenika koji upućuju zašto je Rusija napala Ukrajinu u tačno određenom trenutku.
- Moramo reći da povlačenje iz Afganistana nije bilo najdostojanstvenije. U očima onih koji prate igre moći na međunarodnoj razini to je, bez svake sumnje, bio znak slabosti - rekao je Plenković.
Također, političke turbulencije i prioriteti među velikim silama bili su usmjerene na druga pitanja.
- SAD je bio više usredotočen na odnose s Kinom, a u Njemačkoj smo svjedočili kraju ere kancelarke Angele Merkel i formiranju nove koalicijske vlade, dok je Velika Britanije izlaskom iz EU-a promijenila svoj međunarodni položaj - rekao je Plenković, podsjetivši da se ponovio isti scenarij kao s invazijom na Gruziju 2008. u vrijeme oko Ljetnih olimpijskih igara u Pekingu.
- Invazija na Ukrajinu se desila opet u vrijeme Olimpijskih igara u Pekingu, ovaj puta zimskih - dodao je Plenković.