Drugi krug predsjedničkih izbora u Crnoj Gori daleko je od toga da bude samo odabir između Mile Đukanovića i Jakova Milatovića, a još manje je “generacijski izbor” između novopridošlog političara i onoga koji crnogorski politički život oblikuje već više od 30 godina, što se nastoji sugerirati od strane onih čije namjere prema Crnoj Gori nisu dobre. Ovo je za “Avaz” izjavio politolog i politički analitičar Davor Gjenero, uoči drugog kruga predsjedničkih izbora u susjednoj državi.
Suverena država ili "srpski svet"
- Građani Crne Gore na ovim se izborima opredjeljuju o tome jesu li za suverenu državu, parlamentarnu demokratiju reguliranu ustavom, državu s euroatlantskim identitetom i perspektivom članstva u Evropskoj uniji, ili pak žele državu ograničenog suvereniteta, pripadnost "srpskom svetu", daljnju razgradnju statusa članice NATO saveza, započetu mandatom premijera Zdravka Krivokapića i nastavljenu u mandatu Dritana Abazovića, te gubitak kapaciteta za pristupanje EU – naglašava Gjenero.
Milatovića smatra alatom u rukama režima u Beogradu koji je, kako kaže, Srbiju „zakopao” u pretpristupnom dijalogu s EU i koji odbija harmonizirati svoju vanjsku i sigurnosnu politiku s politikom EU.
- Crna Gora svoju je vanjsku i sigurnosnu politiku u mandatu prethodne administracije posve uskladila s evropskim politikama, a uz sve nedostatke koje je „Đukanovićeva administracija” imala, razvijala se sekularna, građanska država, koja je integrirala sve manjinske zajednice u politički narod. Zato danas i Bošnjaci, i Albanci, i Hrvati u Crnoj Gori odlučno podupiru povratak toj matrici, podrškom Đukanoviću i neskrivenim podozrenjem prema kandidatu iza kojeg stoje režim u Beogradu i Srpska pravoslavna crkva – dodaje Gjenero.
Pokret "Evropa sad" je obmana
Projekt “Evropa sad” kategorično kvalificira kao obmanu, jer je u javnosti postao prepoznatljiv nakon ukidanja doprinosa za zdravstveno osiguranje, čime je razorio sistem socijalnog zdravstva u Crnoj Gori.
- Iako je koalicija kojoj on pripada zaustavila pregovarački proces i Crnu Goru, od lidera pristupnog procesa na Balkanu pretvorila u jednako blokiranu državu, kao što je i Srbija, svoju je populističku organizaciju pretenciozno nazvao „Evropa sad”. Čak i to je prevara, jer je riječ o sloganu ukradenom od slovenskih socijaldemokrata iz izborne kampanje 1990. Razlika je, međutim, u tome što su s „Evropa zdaj” Milan Kučan i njegovi stranački drugovi mislili vrlo iskreno i ozbiljno i još daleke 2004. godine Sloveniju uvela u EU – ističe Davor Gjenero.