NISU BILI PLAĆENI

Osoblje bolnice u Nišu operisalo 12 vikenda zaredom: Cilj bio ukinuti liste čekanja

Ponosan sam na cjelokupno osoblje klinike koje je ustrajno i požrtvovno izdržalo ovaj ekstremno jak tempo rada, navodi direktor klinike Dragan Milić

Osoblje je radilo 12 vikenda zaredom. Facebook

H. J. I.

10.4.2023

Osoblje Klinike za kardiohirurgiju UKC Niš u Srbiji uspjelo je praktično ukinuti liste čekanja za operacije prilično nevjerovatnim poduhvatom. U 12 uzastopnih radnih vikenda, za koje nisu bili plaćeni, neumorno su izvodili kardiovaskularne operacije do trenutka dok posve nisu očistili imena na listi čekanja.

Vijest je objavio direktor klinike Dragan Milić. Na društvenim mrežama napisao je duži post u kojem zahvaljuje zaposlenicima klinike na nevjerovatnom trudu i požrtvovnosti.

- Nakon gotovo 100 dana rada i 12 uzastopnih radnih vikenda cilj koji je postavila naša Klinika za kardiohirurgiju UKC Niš da se eliminišu sve liste čekanja za kardiovaskularne operacije je ostvaren! Liste čekanja od danas na našoj klinici ne postoje i nijedan pacijent koji prođe anesteziološku ambulantu neće čekati operaciju duže od 5-15 dana! Od sutra se klinika vraća na redovan režim rada - napisao je jučer Milić.

Više operacija s manjim brojem ljudi

Tvrdi kako je lista čekanja, na kojoj je početkom godine bilo 149 pacijenata, sada postala lista za zakazivanje operacija na kojoj se trenutno nalazi 42 imena. Objašnjava i da su se prošle godine operacije čekale od tri do šest mjeseci, no sada to više nije slučaj.

Naveo je i neke brojke. Kako kaže, u 100 dana izvedeno je 248 operacija, dok je prošle godine u istom periodu izvedeno njih 117.

- Samo je u martu ove godine izvedeno nevjerovatnih 98 operacija - piše ponosno. Pritom je, navodi, broj hospitalizovanih pacijenata u prva tri mjeseca prošle godine bio 145, a ove 353. Povećao se i broj ambulantnih pregleda za period januar-mart, pa ih je tako prošle godine bilo 1467, a ove 3.014.

- Dakle, u odnosu na prošlu godinu došlo je do duplanja broja operacija, broja pregleda i broja hospitalizacija… Jedino je stopa smrtnosti ostala ista – ispod 2 posto (1.98 posto) uključujući i hitne slučajeve. Nitko od pacijenata koji je operisan tokom vikenda nije preminuo (bilo je sumnje da se vikendom gubi koncentracija u radu pa samim tim da pada i kvaliteta rada). Ova pretpostavka se nije pokazala tačnom - napisao je šef bolnice, pa dodao da je sve učinjeno s manjim brojem ljudi nego prošle godine.

"Dokazali su da postoje važnije stvari od novca"

- Ponosan sam na cjelokupno osoblje klinike koje je ustrajno i požrtvovno izdržalo ovaj ekstremno jak tempo rada i ispunilo dato obećanje da će eliminisati liste čekanja. Budući da rad vikendom nije bio plaćen, dokazali su da postoje važnije stvari od novca, a to je briga za pacijenta. Briga za one ljude s kojima živimo, koje možda i srećemo u gradu, a nismo ni svjesni da im je pomoć potrebna - napisao je šef klinike.

Inače, Univerzitetski klinički centar Niš druga je po veličini zdravstvena ustanova u Srbiji koja pokriva cijeli jugoistok i jug Srbije, odnosno oko tri miliona stanovnika. Srbijanski mediji posljednjih su sedmica pratili veliku akciju Klinike za kardiohirurgiju, izvještavajući svakih nekoliko vikenda kako napreduju u ostvarivanju cilja, a dr. Milić je o naporima i uspjesima redovito izvještavao na društvenim mrežama.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.