Rečeno – učinjeno! Predsjednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić zakazala je 18. jula prvo vanredno zasjedanje 14. saziva Narodne skupštine za utorak 23. juli 2024. godine, napisao je u autorskom tekstu Luka Jovanović, advokat i programski direktor FBD-a.
- Za prvu tačku dnevnog reda na toj sjednici predloženo je (od strane Vlade Srbije) usvajanje famozne Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
Ipak, pored brojnih problema koji postoje u vezi s njenim usvajanjem - što političkih što pravnih - posebnu pažnju uoči predstojeće sjednice zavređuje jedan detalj.
Naime, svoje učešće u radu Narodne skupštine po ovoj tački dnevnog reda u subotu najavio je lično predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Ovaj detalj je utoliko interesantniji pošto bi on - zavisno od svih okolnosti slučaja - mogao da predstavlja presedan koji otvara mogućnosti za neke krajnje nesvakidašnje prakse u doglednoj budućnosti.
Krenimo redom…
Kao što je već pomenuto, predstojeća sjednica Skupštine je vanredna. Na vanredno zasjedanje se - prema samom Poslovniku Narodne skupštine - shodno primjenjuju odredbe poslovnika o redovnom zasjedanju ukoliko drugačije nije propisano.
Ovo je važno zbog toga što je Poslovnikom propisano koja lica mogu da učestvuju u radu redovnih sjednica Narodne skupštine.
Konkretno to su narodni poslanici, predsjednik i članovi Vlade, ovlašteni predstavnici drugih predlagača zakona, direktor Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo i druga lica koja pozove predsjednik Narodne skupštine.
U kom svojstvu će Milorad Dodik - predsjednik Republike Srpske - učestvovati u radu Skupštine?
Ovo pitanje je utoliko interesantnije ukoliko se uzme u obzir da je istim članom Poslovnika propisano da predsjednici stranih država, predsjednici i članovi stranih vlada, delegacije predstavničkih tijela stranih država, predstavnici međunarodnih organizacija, šefovi diplomatskih misija mogu prisustvovati radnim sjednicama Skupštine (na poziv predsjednika Skupštine) - bez uzimanja učešća u njima već isključivo kao gosti i posmatrači.
Situaciju u vezi s Dodikovim učešćem morala bi da razjasni sama predsjednica Narodne skupštine - u što kraćem roku.
Da li je Milorada Dodika pozvala ona (koja je jedina ovlaštena da to učini), ili ga je pozvao neko drugi (ako jeste ko?), ili se – da apsurd bude veći - Milorad Dodik sam pozvao?
Ukoliko je pozvan kao gost/posmatrač - što bi bilo jedino ispravno tumačenje Poslovnika – zbog čega on na svoju ruku najavljuje da će se obratiti Narodnoj skupštini - navodi Jovanović u tekstu.
Također, dodaje da ako stvarno postoji namjera predsjednice Skupštine da se Dodiku omogući učešće u radu Skupštine, " zastanimo samo trenutak pred činjenicom da je predsjednica Narodne skupštine pozvala predsjednika strane države da učestvuje u raspravi po tački dnevnog reda koju je predložila Vlada Srbije". Samo što Dodik nije predsjednik nikakve države, već entiteta unutar BiH.
- Šta nam to govori o našem najvišem predstavničkom tijelu? Šta nam govori o onima koji šutke prelaze preko toga? Šta o onima koji ne vide u tome ništa sporno? Da li bi istu nonšalanciju ispoljavali da se, kojim slučajem, radi o bilo kom drugom stranom državniku? Olafu Šolcu, recimo?
Da li je moguće da političke grupacije koje sebi tepaju da su “suverenističke” ne shvataju kakav presedan ovakva “pozivnica” predstavlja? Da li će ovaj cirkus predstavljati izuzetak u radu Skupštine ili se radi o uspostavljanju nove prakse – saobrazne ulozi koja joj je od strane samozvanog Svesrpskog sabora namijenjena?
Saznat ćemo vrlo brzo - napisao je Jovanović u autorskom tekstu.