Bektašijski red ima dugu mističnu tradiciju u Albaniji. Podržavali su janjičari, elitni vojnici Osmanskog Carstva uglavnom regrutirani iz kršćanskih područja Balkana. Sufijska vjera ne prisiljava bhakte da poštuju osnove tradicionalnog islama.
Iznenađujuća vijest
Nevjerovatna, iznenađujuća i začuđujuća vijest stigla je jučer iz Albanije. Tamošnja vlast planira stvoriti "vlastiti Vatikan". Ovaj će, međutim, biti muslimanski.
New York Times je izvijestio da će albanski premijer Edi Rama objaviti planove za suverenu mikrodržavu unutar svog glavnog grada Tirane koja će slijediti praksu Bektašijskog reda, šitskog sufijskog reda utemeljenog u 13. stoljeću u Turskoj.
Ako sve bude išlo po planu, takozvana "Suverena država bektašijskog reda" postat će najmanja država na svijetu, veličine samo četvrtinu Vatikana. Zemljište od 10 hektara imat će vlastitu upravu, putovnice i granice, piše Euronews.
Nova država bi dopuštala alkohol, dopuštala ženama da nose što žele i ne bi nametala nikakva pravila o načinu života, odražavajući tolerantnu praksu Bektašijskog reda. Rama je rekao da je cilj nove države promicanje "tolerantne verzije islama" kojom se Albanija ponosi.
“Trebali bismo se pobrinuti za ovo blago, a to je vjerska tolerancija i koju nikada ne bismo smjeli uzimati zdravo za gotovo”, rekao je za The New York Times.
Umerena islamska mikrodržava, navodi Rama, treba da pošalje poruku.
"Ne dozvolite da stigma muslimana definiše ko su muslimani", navodi albanski premijer.
Historija Bektašija seže u Otomansko Carstvo iz 13. stoljeća, ali prije gotovo jednog stoljeća, sjedište Reda se preselilo u Tiranu nakon što mu je Mustafa Kemal Ataturk, utemeljitelj Turske Republike, zabranio ulazak u Tursku.
Bektašijski red ima dugu mističnu tradiciju u Albaniji. Podržavali su janjičari, elitni vojnici Osmanskog Carstva uglavnom regrutirani iz kršćanskih područja Balkana. Sufijska vjera ne prisiljava bhakte da poštuju osnove tradicionalnog islama.
Stotine godina pod pritiskom
Međutim, tolerancija nije dovela do zaštite od progona. Stotinama godina, vjernici su se našli pod pritiskom - bez obzira jesu li njihovi gospodari bili kršćani, muslimani ili ateisti - što ih je odvelo u susjedne zemlje poput Kosova i Makedonije od osvajanja Balkana od strane Osmanskog Carstva u 14. i 15. stoljeću.
Bektašije su odani mudrim ljudima, poznatim kao derviši. Derviš Baba Mondi trenutni je duhovni vođa reda. Sljedbenici ga poznaju po službenoj tituli, Njegova Svetost Haji Dede Baba.
Baba Mondi bi trebao biti vođa Suverene države Bektašijskog reda. Kaže da će se odluke donositi s "ljubavlju i dobrotom". U intervjuu za Euronews 2018. godine rekao je da "biti bektašija znači biti čovjek. Izgradili smo našu zajednicu temeljeći je na principima mira, ljubavi i međusobnog poštovanja."
Tim stručnjaka radi na zakonodavstvu kojim se definira suvereni status nove države unutar Albanije. Ramina vladajuća Socijalistička partija također će ga morati podržati.
Baba Mondi izrazio je nadu da će Sjedinjene Države i druge zapadne sile priznati suverenitet njegove države.
“Mi zaslužujemo državu. Mi smo jedini na svijetu koji govore istinu o islamu i nemojte to miješati s politikom", rekao je za The New York Times Baba Mondi.