SJEVERNA MAKEDONIJA

Upotreba albanskog jezika ponovo u fokusu javnosti

Stranka DUI tvrdi da premijer Sjeverne Makedonije nastoji "degradirati albanski jezik"

Upotreba albanskog jezika ponovo je u fokusu javnosti. Anadolija

Anadolija

jučer

Upotreba albanskog jezika ponovo je u fokusu javnosti u Sjevernoj Makedoniji nakon odluke predsjednice da ospori jedan od zakona, javlja Anadolu.

Predsjednica Sjeverne Makednoije Gordana Silanovska-Davkova je 31. decembra poslala obavijest predsjedniku Sobranja Afrimu Gašiju (Gashi) da neće potpisati dekret o proglašenju Zakona o zaštiti djece, zbog spornih odredbi u njemu.

Siljanovska-Davkova je u utorak izjavila da joj je namjera bila da se još jednom preispitaju članovi 9. i 10. Zakona.

Ovim članovima predviđeno je da se dozvole koje se izdaju u oblasti dječije zaštite osim na makedonskom, pišu i na jeziku kojim govori 20 posto građana, a to je albanski.

Kasnije je izjavila da nije imala namjeru "vrijeđati bilo koji jezik" niti se vodila partijskim savjetima.

"Riječ je o formalnostima" poručio premijer Mickoski

Premijer Hristijan Mickoski u utorak je izrazio uvjerenje da će zastoj biti prevaziđen i da je riječ o formalnosti.

- Oni će biti ispravljeni i biće u skladu sa Ustavom i Zakonom o jezicima i očekujem da će biti uspješno usvojeni - rekao je Mickoski.

Vlada je potvrdila da će Zakon o zaštiti djece biti revidiran prema primjedbama predsjednice i da će se potom vratiti u skupštinsku proceduru.

Sobranje bi trebao ponovno razmotriti zakon u roku od 30 dana. Ako Sabor usvoji zakon s najmanje 61 glasom, predsjednica ga je dužna potpisati.

Oštre reakcije

Odluka predsjednice Siljanovske-Davkove izazvale je oštre reakcije opozicione albanske stranke Demokratske unije za integraciju (BDI), koja je ocijenila da se ne radi o izolovanom slučaju, već o "jasno koordinisanoj strategiji" protiv albanskog jezika.

Stranka je u objavi na Facebooku u srijedu saopštila da premijer Mickoski nastoji "degradirati albanski jezik".

- Ovo je otvoreni pokušaj da se poništi pravo na jezik zagarantovano Ustavom i Zakonom o upotrebi jezika iz 2018. godine, kojim je albanski postao službeni jezik u svim centralnim institucijama. Sada je jasno da Vlada ne priznaje ovu realnost i priprema teren za ukidanje ovog zakona preko Ustavnog suda - naveli su iz DUI-a.

Pitanje upotrebe albanskog jezika u Sjevernoj Makedoniji aktualizirano je u decembru prošle godine raspravom u Ustavnom sudu povodom Zakona o upotrebi jezika, kada su održani protesti ispred zgrade suda.

Albanski je od januara 2018. drugi službeni jezik u Sjevernoj Makedoniji.

Zakon o upotrebi jezika predviđa da se, uz makedonski, albanski jezik koristi u svim organima državne vlasti, pravosuđu i nazivima institucija.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.