Naučnicu su razvili revolucionarni pacemaker, najmanji na svijetu, bežični uređaj manji od zrna riže koji se ubrizgava putem šprice, kontrolira svjetlom i sam otapa u tijelu kada više nije potreban.
Mekani flaster
Ovaj privremeni regulater otkucaja srca, koji je izrađen od izuzetno tanke i kratke strukture (1 mm debljine i 3,5 mm dužine), predstavlja značajan napredak u medicinskoj tehnologiji.
Njegov dizajn omogućava da se poveže s mekanim flasterom koji se postavlja na prsima pacijenta. Kada flaster otkrije nepravilnosti u otkucajima srca, automatski aktivira svjetlosni impuls koji usmjerava pacemaker da stimulira srce, piše Science Alert.
Razvoj ovog uređaja bio je motiviran potrebama djece s urođenim srčanim manama, koja čine oko jedan posto rođenih, a kojima je privremeni pacemaker neophodan tokom prve sedmice nakon operacije. Osim djece, uređaj bi mogao pomoći i odraslima u oporavku nakon srčanih zahvata, zamjenjujući tradicionalne privremene pacemakere koji zahtijevaju hirurško postavljanje elektroda na srčani mišić, pri čemu se koristi žica koja povezuje uređaj s prsima pacijenta. Takvi hirurški zahvati ponekad uzrokuju oštećenje prilikom uklanjanja elektroda.
Uspješni testovi
Novi bežični pacemaker pokreće galvanska ćelija, koja koristi tjelesne tekućine za pretvaranje hemijske energije u električne impulse. Do sada su uspješni testovi provedeni na miševima, štakorima, svinjama, psima, kao i na ljudskom srčanom tkivu u laboratorijskim uvjetima.
Glavni autor studije, Džon Rodžers (John Rogers) s Northwestern sveučilišta, procjenjuje da bi uređaj mogao biti testiran na ljudima u roku od dvije do tri godine, a njegov laboratorij već je pokrenuo start-up tvrtku kako bi ostvario taj cilj. Potencijal ove tehnologije nadilazi područje kardiologije, otvarajući mogućnosti za primjenu u regeneraciji nerava, zacjeljivanju rana te razvoju pametnih implantata, što predstavlja pravi paradigmatski pomak u bioelektronskoj medicini.