Više stotina mještana velikog povratničkog naselja Kotorsko kod Doboja pristiglih iz mnogih zemalja Evrope, zatim Amerike i Australije i onih koji stalno borave u Kotorskom, učestvovalo je u 9. tradicionalnoj manifestaciji “Baška pohod”.
Pisani dokumenti
Nakon okupljanja ispred novosagrađene bine simbolično nazvane “Kotorska tvrđava”, duga kolona sa bh. zastavama i majicama krenula je u obilazak svih mahala Kotorskog, čime su pokazali da oni vole i ne zaboravljaju svoje mjesto.
Najveći teret u organizaciji ove velike manifestacije ponijeli su mještanin Salih Mešić, a njegova desna ruka su Sanela Fehrić i druge žene Kotorskog. Inače, “Baška pohod” se organizira u sklopu manifestacije “Kotorski dani kulture i sporta”, a tradicija je stara 168 godina i nikada, pa ni u ratu, nije prekidana.
- Historija kaže, a o tome postoje i pisani dokumenti, da je jednog ponedjeljka 1850. godine u Kotorsko stigla osmanlijska vojska koju je predvodio Omer-paša Latas. Smjestili su se na lokaciji Musale, a onda su počeli u selu tražiti hranu. Pitali su kojim danom se u Kotorskom klanja džuma-namaz. Uvidjevši da je petak daleko, a da bi s tolikom vojskom moglo biti belaja, snalažljivi Kotorani su kazali da se kod njih džuma klanja utorkom. Sutradan su vojnici klanjali džumu prokomentiravši da “Baška Turci, baška Kotorani”, jer su, kao, u Kotorskom mimo svijet - kazao nam je Salih Mešića, koji je dodao da je o ovom događaju napisana i knjiga.
Žive u dijaspori
Kotorani su “Baška pohod” tokom rata organizirali u izbjeglištvu onako kako se moglo. Danas su svoji na svome, istina, dvije trećine Kotorana žive u dijaspori. Iz daleke Australije na “Baška pohod” je stigao i novinar – Kotoranin Fahir Zečević kako bi zabilježio ovaj događaj.