OTVORIO DUŠU

Čomaga: "Sarajevo sve više liči na kasabu, ruralnije, urbicidinije i preopterećeno, ne samo automobilima već i nekom negativnom energijom"

Ernad Deni Čomaga koji već skoro deceniju živi u Njemačkoj nije mogao sakriti razočaranost današnjim Sarajevom

Gdje je Sarajevo danas?. Facebook

D. H.

jučer

Ernad Deni Čomaga bivši je nevladin i politički aktivist iz BiH koji već deceniju živi i radi u Njemačkoj. 

Posljednjih dana boravi u radnom gradu Sarajevu, a na Facebooku je podijelio utiske o svom gradu danas.


Nisi više onaj stari

- Drago moje Sarajevo,

Pišem ti kao neko ko te napustio prije više od devet godina, otišavši u Njemačku na magistarske studije. Nije bilo lako, ni uklopiti se u novu sredinu, ni naviknuti na život koji je toliko drugačiji od onog što sam imao s tobom. Ipak, i dalje si mi nedostajao i stalno sam čežnio za tvojim svjetlima. Nedostajala mi sarajevska druženja, kafa s prijateljima, opuštenost i toplina kakvu si pružao tada meni, mladiću, društvenom aktivisti,srednjoškolcu i studentu.

Ipak, moram ti priznati, svaki put kad te posjetim zadnjih godina, osjetim da i ti više nisi onaj stari. Tvoje ulice, tvoj duh, nisu više onakvi kakve pamtim prije 10 godina. Sarajevo, moj dragi haveru, sve mi više ličiš na kasabu – ruralnije, urbicidinije i preopterećeno, ne samo automobilima već i nekom negativnom energijom koja mi je nekada bila strana. Imam osjećaj da je manje osmijeha, manje brižnosti, a sve više priča koje ostaju samo priče, dok djela izostaju.

Naprimjer, kada bolensiku kažu da ne mogu pomoći narednih dana jer nemaju adekvatno vozilo hitne pomoći ili kad policija odbija pomoći kada ti neko satima blokira auto jer je parking papak (kojih nikada više nije bilo u Sarajevu kao danas). Ili kao najbolji primjer, zimi dok tvoj narod udiše zagađeni zrak, pitam se zašto nemamo sisteme za njegovo pročišćavanje. Zašto nema kontrole grijanja, ili ograničenja dizel vozila? Pa to je u mnogim drugim zemljama već standard! Zašto naša politika i javna uprava zatvaraju oči i ne izdvajaju novac za ovaj istinski alermantan problem? Previše se bave same sobom, gledajući izbore i njene rezultate kao plijen, a ne kao priliku, obavezu i odgovornost da nešto promijene.

"Tužno je"

I moram priznati, tužno je. Ne samo zbog tebe, nego i zbog svih nas tvojih sinova i kćeri. Zašto oni koji postižu nevjerovatne uspjehe u inostranstvu ne mogu to činiti kod kuće? Mislim znamo zašto.... Ne daje im se prilika i kada sami hoće da stvore priliku, neko im noge postavlja.. Mediokritet je postao tvoj visoki standard, i svako ko bi pomjerio te standarde je smetnja i prijetnja mediokritetima koji tobom upravljaju. No, ne odustajem... Ja sanjam o Sarajevu koje je čisto, uređeno, s osmijehom na licu svakog prolaznika. Sanjam o gradu u kojem ljudi žive bez svakodnevnog stresa i nervoze ni zbog čega. Sanjam o mjestu gdje bih volio da se moja djeca vrate – da osjete ono što sam ja nekada osjećao, čak i ako su rođena daleko odavde.


Ernad Deni Čomaga. Facebook

Ovo pismo zapravo nije žalba. Više je to neki izraz nade. Nade da će oni koji odlučuju otvoriti oči, prepoznati potencijal našeg naroda, naše države i tebe haveru moj. Nade da će se vratiti sjaj grada koji je dao odškolovao dva Nobelovca, grada domaćina olimpijade, grada sarajevske rock škole i duše koja nas je činila posebnima u svijetu!

No za to, nam svima treba da svako ponaosob napravi malu razliku i postane malo odgovorniji prema svojoj okolini.

Nekako se nadam se da će se kad tad stvoriti okruženje i prilika da zajednički dignemo standarde i vratimo Sarajevo onaj sjaj koji čak i u svojim najtežim danima agresije i opsade nije gubio!

Možemo to! Trebamo to... zaslužio si to haveru moj!

Do tada moj voljeni rodni grade, kažem ti za koji dan doviđenja, ok je bilo u Sarajevu, vidimo se u Frankfurtu, pa do nekog drugog puta!

Jedan od tvojih sinova - napisao je Čomaga u svojoj objavi.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.