Slijedom Rješenja Agencije za zaštitu ličnih podataka Bosne i Hercegovine o (Pravilniku o vođenju evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja i /ili drugim faktorima koji mogu ugroziti najbolji interes učenika i zaštiti učenika Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo uputilo je školama instrukciju da od ukupno 77 indikatora/stavki koji ukazuju da postoji mogućnost da je na bilo koji način ugrožen najbolji interes djeteta iz Pravilnika unište eventualno prikupljene podatke o učenicima koje se odnose na sljedećih 6 indikatora i to:
- da se iz indikatora 4. briše stavka „učenik/učenica na profilu na društvenim mrežama uklanja profilnu sliku;
- da se iz indikatora 33. briše stavka „učenik/učenica ima vidljive tragove opekotina, preloma, modrica, ožiljaka, povreda ili znakove samopovređivanja“;
- da se briše indikator 43. „uočavaju se tikovi kod učenika/učenica (nekontrolisane motoričke reakcije)“;
- da se briše indikator 46. „učenik/učenica se žali na bolove u stomaku, glavobolje, mučnine“;
- da se briše indikator 48. „kod učenika/učenice se uočavaju poteškoće u kontroli eliminacijskih funkcija (mokrenja i pražnjena crijeva)“;
- da se briše indikator 49. „kod učenika/učenice se uočavaju govorno-jezičke poteškoće (tepanje, mucanje, usporen razvoj govora)“.
Ministarstvo najavljuje postupak izmjene Pravilnika kojim će šest indikatora biti uklonjeno iz njegovog priloga. Pravilnik će i dalje ostati na snazi, a nakon izmjena, u primjeni će ostati 71 indikator.
Ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo (KS) Naida Hota Muminović pojašnjava da prikupljanje podataka po Pravilniku nije samo sebi svrha, već služi pedagoško-psihološkoj službi da procijeni potrebu, inicira i provodi izradu plana podrške ili plana brige za učenika.
- Želim iskazati našu zabrinutost zbog stava Agencije da zdravstveno stanje, poput modrica, preloma, opekotina i samopovređivanja može ostati privatna stvar djeteta, što posljedično znači da se za takvog učenika ne izrađuje individualni plan podrške ili brige - kaže ministrica.
Iz Ministarstva su također podsjetili na slučaj dječaka S.Ć. (3,5 godina) koji je 2014. godine mučen i na koncu ubijen od svojih najbližih srodnika, daleko od očiju i nadzora sistema koji ima konvencijsku obavezu da zaštiti svako dijete, pa i u slučaju kada je njegov najbolji interes ugrožen unutar same porodice ili od vršnjaka.
- Upozoravamo na strašne slučajeve zlostavljanja djece, posebno u periodima kada traju raspusti i kada djeca nisu na očima profesionalaca. Institucije sistema i profesionalci koji rade u njima upravo imaju obavezu da štite najbolji interes djeteta kada isti može biti ugrožen i u samoj porodici, bilo kroz zanemarivanje ili zlostavljanje. Zakon o zaštiti nasilja u porodici i Krivični zakon obavezuje profesionalce na prijavljivanje slučajeva nasilja nad djetetom, a Pravilnik je polazna osnova da se za takvo dijete/učenika izradi individulani plan podrške ili brige u školi. Na taj način se pokušavaju stručno tretirati traume i omogućiti uslove kako traume ne bi ostavile dugoročne posljedice po dijete, a u odrasloj dobi i po zajednicu - rekla je ministrica.
Također, kako dalje pojašnjava, govorne teškoće, usporen govorni razvoj, mucanje i tikovi koji se ranije nisu pojavljivali mogu biti indikatori da djetetu treba stručni tretman, pomoć i podrška i nejasno je zašto bi navedeni izazov s kojim se dijete susreće trebao ostati neprimijećen, prešućen i netretiran od strane struke.
- Znakovi samopovređivanja kod djece predstavljaju tihi apel za pomoć, upućen roditeljima i profesionalcima. Može li ijedan profesionalac ostati nijem pred ožiljcima i ranama od samopovređivanja, nakon što ih uoči? - zabrinuta je ministrica Hota-Muminović.
Na kraju, ministrica upozorava da živimo u društvu punom izazova, gdje je ključna sinergija porodice, profesionalaca, institucija, medija i šire zajednice. Potrebno je pravovremeno prepoznati rizike, pružiti adekvatne odgovore i podršku, umjesto da se kasnije bavimo pitanjem ko je zakazao kada bude kasno.
- Nažalost, slučajevi nasilja među djecom ili nad djecom kao i slučajevi samoubistava mladih ljudi upućuju da su vlasti u obavezi da omoguće okvir unutar kojeg će profesionalci pravovremeno prepoznati faktore rizika i pružati pomoć i podršku djeci, mladima i porodici. Žao nam je što će neki od pokazatelja koji očigledno upućuju da je dobrobit djeteta ugrožen biti brisani sa liste pokazatelja - zaključila je ministrica Naida Hota-Muminović.
Nakon usvajanja Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u julu 2024. Ministarstvo za odgoj i obrazovanje je bilo u obavezi da donese Pravilnik o vođenju evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja i/ili drugim faktorima koji mogu ugroziti najbolji interes učenika i zaštiti učenika, što je Ministarstvo smo i učinilo u avgustu 2024. godine, uz pribavljanje svih potrebnih mišljenja i poštovanje procedura.
Odmah po donošenju Pravilnika pokrenuta je neviđena medijska hajka, a Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH uputila je Ministarstvu akt s urgencijom za povlačenje Pravilnika, povezujući to sa Rješenjem iz 2018. o obustavi pilot-projekta "Matrice". Ministarstvo je obavijestilo Agenciju da je navedeno Rješenje Agencije izvršeno 2018. godine i zatražilo provođenje postupka u okviru zakonskih procedura, a koji će se odnositi na novi Pravilnik.
U septembru 2024., Agencija je zatražila izjašnjenje Ministarstva o donesenom Pravilniku, koje je dostavljeno u roku. U decembru je Agencija izdala prvostepeno rješenje s rokom od 15 dana da informišu Agenciju o provođenju mjera, uz mogućnost žalbe. Ministarstvo je pravovremeno uložilo žalbu, ali ju je drugostepeni organ odbio i potvrdio prvostepeno rješenje 3. januara 2025. godine.