Od početka godine pripadnici MUP-a ZDK oduzeli su 62 vozačke dozvole i to od vozača početnika koji su stekli pravo upravljanja motornim vozilom B kategorije i koji su u toku dvije godine od dana dobivanja vozačke dozvole skupili četiri kaznena boda. Među njima je i petero Maglajlija.
Podzakonski akti
Od stupanja na snagu Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH 2017. godine, otkrivene su i određene manjkavosti kako konkretno urediti određene oblasti, pa tako i pitanje šta s vozačima početnicima kojima se zbog počinjenih prekršaja oduzima vozačka dozvola, što je precizirano i Pravilnikom o vozačkoj dozvoli koji je stupio na snagu u februaru ove godine.
Ovu problematiku prate i u Ministarstvu za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK, jer kantoni mogu donositi samo određene podzakonske akte, a sva ostala zakonska regulativa je na državi.
- Pravilnikom o vozačkoj dozvoli MUP-ovima je omogućeno da od takvih nesavjesnih vozača oduzimaju vozačke dozvole. U ZDK već su oduzete 62 vozačke dozvole i poništene. Ti vozači nemaju više pravo upravljanja motornim vozilima - navodi Mehmed Mustabašić, pomoćnik ministra za planiranje, analizu i poslove saobraćajne edukacije u Ministarstvu.
Dodaje da postoji i Pravilnik o načinu organiziranja predavanja o posljedicama koje proizilaze iz nepoštovanja ili nepoznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama.
Negativni bodovi
- Taj Pravilnik jasno kaže da vozači koji nisu početnici, ukoliko za godinu sakupe 10 negativnih bodova, moraju ponovno na ljekarski pregled, proći obuku iz sigurnosti saobraćaja i tzv. psihološke radionice – kaže Mustabašić.
Ali, u Pravilniku nije navedeno šta s vozačima početnicima kojima je oduzeta vozačka dozvola, odnosno kako da je ponovo dobiju.
Obaveza države
- U Ministarstvo se nisu javili i bez odgovarajućeg zakonskog podakta mi ne znamo kako postupiti s ovim vozačima. Ta oblast mora se zakonski regulirati, što je obaveza države. Postojeći Pravilnik je star i treba ga upotpuniti - dodao je Mustabašić.