Arheolozi koji rade u južnom Sibiru su pronašli netaknute zamrznute grobnice gdje postoji mogućnost da su sahranjeni pripadnici kraljevske porodice Sitijana. Ova grobnica postoji već 2.800 godina i veća je od fudbalskog terena. Smatra se da bi mogla da bude najstarija i najveća u regionu.
Sitijani su bili nomadski narod koji su dominirali evroazijskim stepama i pašnjacima od devetog vijeka prije nove ere pa sve do prvog veka prije nove ere.
Bili su autsajderi ali i veliki ratnici. Kada je pisao o petom vijeku prije nove ere Herodot je tvrdio da su oni pravili kapute od svojih žrtava, a da su njihove lobanje koristili kao čaše.
Iako ovaj narod nije gradio naselja, iza sebe su ostavili brojne grobnice koje su ispunjavali nakitom, oružjem, zaltom, bogato dekorisanim šoljama (na nekim su čak pronađeni i tragovi opijuma) kao i brojnom drugom robom.
Mnoge grobnice su napravljene na trajno zaleđenim zemljištima, a arheolozi su u njima otkrili zaleđene mumije, prenosi livescience.com.
Od sedamdesetih godina, arheolozi istražuju nekoliko grobnica u dolini Uiuk u Tuvi, ruskoj republici, sjeverozapadno od Mongolije. Ovo područje ponekad nazivaju i sibirska "Dolina kraljeva", kako se zove mjesto u Egiptu gdje su preko 500 godina sahranjivani faraoni.
Tokom iskopavanja na planini poznatoj kao Aarhan 2 početkom 2000-ih, arheolozi su pronašli neoštećenu grobnicu gdje su se nalazila tijela muškaraca i žena, ali i oko 9.000 zlatnih predmeta.
Gino Kaspari, arheolog sa Univerziteta u Bernu, pretraživao je satelitske snimke oko ove grobnice. Sljedeći korak je bio da se posjeti spomenik, a švicarsko-ruska ekspedicija je obišla ovu lokaciju 2017. godine.
Prema njihovom izvještaju, "zamrznuta grobnica" je očigledno bila pošteđena pljačke zbog teško dostupne lokacije.