Igra s ljubimcem, osim maženja, unosi najviše radosti u živote svih vlasnika. Samo nekoliko minuta gledanja kako maca juri pernatu igračku ili učestvovanja u njenom pokušaju da uhvati ključeve dovoljno je da vlasnik ostatak dana provede sretnije, ili pak zaboravi na prethodni umor. Međutim, sva ta zabava ne donosi samo benefite zbližavanja sa ljubimcem, već ima i druge koristi.
Udomljene mace
Kako i u divljini, tako i u toplini naših domova često viđamo životinje koje se igraju i zabavljaju, kako sa drugim životinjama, tako i sami sa sobom, ponekad po zemlji, ležaljci, činiji za voće i slično.
Igra, pogotovo dok su životinje male, predstavlja dobru vježbu za usavršavanje budućih sposobnosti, kako za lov, tako i za penjanje i skakanje (znajući da su mačke po prirodi lovci). Igra je nešto što karakteriše ne samo ljude, već i mnoge druge životinje. Međutim, s obzirom na to da udomljene mace nemaju realnu potrebu za lovom, kao ni za "pripremom" za isti, pojavljuju se i drugi benefiti igre.
Trošenje viška energije - prirodna potreba mačke za lovom i istraživanjem nije prisutna radi pukog preživljavanja, ali je i dalje tu i mora biti zadovoljena, što se postiže upravo igrom.
Višak energije
Smanjeno destruktivno ponašanje – iskusnim vlasnicima poznato je da, ukoliko mačka nema dovoljno prostora za igru, počne da ispoljava ponašanje slično histeriji kod djece koje se ogleda u grebanju, rušenju, ujedanju i uništavanju stvari oko sebe. To se dešava, jer u životinji postoji višak energije koji mora da se istroši na ovaj ili onaj način. Igrom se ta energija kanališe na zabavan i bezbjedan način, tako da niko ne ostane povrijeđen.
Fizičko zdravlje – igra stimuliše pokrete, pa se smatra i vrstom vježbe, koja je neophodna za održavanje fizičkog zdravlja.
Psihičko zdravlje – pored toga što se oslobađa stres, igra će prijati maci, jer u njoj učestvujete i vi i time joj pružate dodatnu ljubav, pažnju i povezanost. Samo 5 do 10 minuta igre dnevno imat će veliki pozitivan utjecaj na život vaše kućne ljubimice.